Kantoni Ribeauvillé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ribeauvillé
Canton de Ribeauvillé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Haut-Rhin
Arrondissement Ribeauvillé
Kryeqëndra Ribeauvillé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 125 km2
Popullsia 13.266 banorë 2009
Dendësia 106,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 20

Kantoni Ribeauvillé (frëngjisht: Canton de Ribeauvillé) është një kantondepartamentin Haut-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ribeauvillé. Ka sipërfaqe 125km2 dhe popullsi 13266 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ribeauvillé aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]