Jump to content

Alzasa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Alsace)
Flamuri zyrtar
Flamuri shtetëror Emblema
Statistika
Kryeqyteti: Strasbourg
Hapësira: 8.280 km²
Popullsia: 1.734.145 Banorë
Dendësija e popullsisë: 209 Banorë në km²
Website:
ISO 3166-2: FR-A
Departementi: Bas-Rhin dhe Haut-Rhin
Politika
Kryeministri: Philippe Richert
Partia në pushtet: U.M.P.
Harta

Fjala Elsass sqt. Elzas (frengjisht Alsace) rrjedh që nga koha e mesme, dhe në anën tjetër që nga krijimi i regjionit Françes në vitin 1973 me formimin e departamenteve Bas-Rhin dhe Haut-Rhin. Regjioni Elsass kufizohet me regjionin françes Franche-Comté (në jugperënfim), me Gjermaninë (në veri me Rheinland-Pfalz, lindje Baden-Württemberg) si dhe me Zvicrën (Kantonin Basel-Stadt, Basel-Landschaft, Solothurn).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]