Kantoni Saint-Esprit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Esprit
Canton de Saint-Esprit
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Martinique
Departamenti Martinique
Arrondissement Le Marin
Kryeqëndra Saint-Esprit
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 23,46 km2
Popullsia 9.190 banorë 2009
Dendësia 391,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 97227
Kantoni Saint-Esprit – harta_foto

Kantoni Saint-Esprit (frëngjisht: Canton de Saint-Esprit) është një kantondepartamentin Martinique, rajonin MartiniqueFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Esprit. Ka sipërfaqe 23.46km2 dhe popullsi 9190 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Esprit aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008 - 2014 - Éric Hayot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]