Kantoni Serres

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Serres
Canton de Serres
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Hautes-Alpes
Arrondissement Gap
Kryeqëndra Serres
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 241,87 km2
Popullsia 2.271 banorë 1999
Dendësia 9,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 522

Kantoni Serres (frëngjisht: Canton de Serres) është një kantondepartamentin Hautes-Alpes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Serres. Ka sipërfaqe 241.87km2 dhe popullsi 2271 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Serres aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Michel Roy

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]