Kantoni Aspres-sur-Buëch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aspres-sur-Buëch
Canton d'Aspres-sur-Buëch
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Hautes-Alpes
Arrondissement Gap
Kryeqëndra Aspres-sur-Buëch
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 232,65 km2
Popullsia 1.877 banorë 2007
Dendësia 8,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 503

Kantoni Aspres-sur-Buëch (frëngjisht: Canton d'Aspres-sur-Buëch) është një kantondepartamentin Hautes-Alpes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aspres-sur-Buëch. Ka sipërfaqe 232.65km2 dhe popullsi 1877 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aspres-sur-Buëch aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]