Kantoni Veynes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Veynes
Canton de Veynes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Hautes-Alpes
Arrondissement Gap
Kryeqëndra Veynes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 191,46 km2
Popullsia 4.021 banorë 1999
Dendësia 21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 524

Kantoni Veynes (frëngjisht: Canton de Veynes) është një kantondepartamentin Hautes-Alpes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Veynes. Ka sipërfaqe 191.46km2 dhe popullsi 4021 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Veynes aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Louis Massot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]