Kantoni Ribiers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ribiers
Canton de Ribiers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Hautes-Alpes
Arrondissement Gap
Kryeqëndra Ribiers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 146,94 km2
Popullsia 1.518 banorë 1999
Dendësia 10,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 516

Kantoni Ribiers (frëngjisht: Canton de Ribiers) është një kantondepartamentin Hautes-Alpes, rajonin Provence-Alpes-Côte d'AzurFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ribiers. Ka sipërfaqe 146.94km2 dhe popullsi 1518 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ribiers aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]