Kruela (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kruela
Titulli i filmit “Kruela” me ngjyrë të kuqe.
Logoja e filmit
Regjia ngaCraig Gillespie
Skenari nga
Historia nga
Bazuar në
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaNicolas Karakatsanis
MontazhiTatiana S. Riegel
MuzikaNicholas Britell

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWalt Disney Studios Motion Pictures
Data e publikimit
Kohëzgjatja
134 minuta[4]
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti$100–200 milion[5][6][7]
Fitimi$233.5 milion[a]

Kruela është një film komedi krimi amerikan i vitit 2021 i prodhuar nga Walt Disney Pictures, Marc Platt Productions dhe Gunn Films me shpërndarje nga Walt Disney Studios Motion Pictures. Ai bazohet në personazhin Kruela de Vil nga romani i Dodie Smith i vitit 1956 "Njëqind e një dalmatët".[11] Filmi u drejtua nga Craig Gillespie dhe u prodhua nga Andrew Gunn, Marc Platt dhe Kristin Burr me një skenar nga Dana Fox dhe Tony McNamara, nga një histori nga Aline Brosh McKenna, Kelly Marcel dhe Steve Zissis . [12] Është përshtatja e tretë me veprim live në franshizën 101 Dalmatians dhe shërben si një rindezje dhe një histori alternative e origjinës për personazhin e titullit. Emma Stone luan si personazhin kryesor, me Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham, Kirby Howell-Baptiste dhe Mark Strong në role dytësore. I vendosur në Londër gjatë lëvizjes punk rok të viteve 1970, filmi sillet rreth Estela Miller, një stiliste aspiruese e modës, ndërsa ajo eksploron rrugën që e çon atë të bëhet një stiliste famëkeqe e njohur si Kruella de Vil. [13]

Në vitin 2013, Walt Disney Pictures njoftoi zhvillimin e filmit me Andrew Gunn si producent. Stone u luajt në vitin 2016 dhe shërben gjithashtu si producent ekzekutiv në film së bashku me Glenn Close, i cili portretizoi Cruella në adaptimet e mëparshme live-action, 101 Dalmatët (1996) dhe 102 Dalmatët (2000). Fotografia kryesore u zhvillua në Angli midis gushtit dhe nëntorit 2019.

Kruela u shfaq premierë në Los Anxhelos më 18 maj 2021, në ngjarjen e parë të madhe në tapetin e kuq që nga fillimi i pandemisë COVID-19, dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara në mënyrë teatrale dhe njëkohësisht në dispozicion në Disney+ me veçorinë e tij Premier Access më 28 maj. Filmi mori vlerësime përgjithësisht pozitive, me kritikë që vlerësuan performancat e kastit (veçanërisht ato të Stone, Thompson dhe Hauser), regjinë, stilin vizual, dizajnin e kostumeve, vlerat e prodhimit dhe kolonën zanore të Gillespie, me kritika që synonin skenarin e tij. Ai fitoi mbi 233 milionë dollarë në mbarë botën në shfaqjen e tij teatrale, dhe nuk ia doli asnjëherë . Filmi fitoi dy nominime në çmimet e 94-të të Akademisë, duke përfshirë grimin më të mirë dhe stilimin e flokëve, duke fituar kostumin më të mirë . Ajo u nominua gjithashtu në kategorinë e parë dhe fitoi në të dytin në Çmimet e 27-të të Zgjedhjes së Kritikëve dhe Çmimet e 75-të të Akademisë Britanike të Filmit, ndërsa Stone u nominua për Aktoren më të Mirë në një film - Komedi ose MuzikalÇmimet e 79-të Golden Globe. Një vazhdim është në zhvillim e sipër, me Stone të vendosur për të ripërsëritur rolin e saj.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anglinë e vitit 1964, Estela është një fëmijë kreativ me një talent për modën, por është e përjashtuar për flokët e saj bardh e zi dhe zhvillon një brez të poshtër. Nëna e saj, Katerina, vendos t'i transferojë ata në Londër, duke ndaluar në një festë në një rezidencë misterioze të quajtur Salla e Hellmanit (anglisht: Hellman Hall) në bregun e Suffolk për t'i kërkuar para nga mikpritësi. Duke u futur fshehurazi brenda, Estela humbet varësen e nënës së saj ndërsa ndiqet nga qentë e egër dalmat të mikpritësit, të cilët e shtyjnë Katerinën nga një ballkon buzë shkëmbit drejt vdekjes. E mbetur jetime, Estela ia mbath në Londër dhe miqësohet me rrugaçët Xhasper dhe Hores.

Dhjetë vjet më vonë, në vitin 1974, Estela praktikon vjedhje dhe grindje me Xhasper dhe Hores, duke përmirësuar aftësitë e saj të modës duke dizajnuar maskimet e tyre, së bashku me qentë e tyre, Badi dhe Uink. Për ditëlindjen e saj në 1977, Xhasper dhe Hores i gjejnë asaj një punë në dyqanin Liberty, por Estela bëhet pastruese dhe i mohohet mundësia për të përdorur talentin e saj. Ajo e dekoron në mënyrë të dehur ekranin e dritares dhe i bën përshtypje Baroneshës - një stiliste e njohur, por autoritare e modës së modës së lartë - e cila i ofron asaj një punë të lakmuar në shtëpinë e saj të modës. Estela fiton besimin e Baroneshës, por vëren se ajo mban varësen e Katerinës, për të cilën Baronesha pretendon se është një trashëgimi familjare që një punonjës e vodhi dikur. Estela i kërkon Xhasperit dhe Hores që të ndihmojnë në marrjen e gjerdanit gjatë Ballit Bardhë e Zi të Baroneshës.

Për të fshehur identitetin e saj, Estela krijon një tjetër vetvete, të quajtur "Kruela", dhe vesh një nga dizajnet e vjetra të Baroneshës nga një dyqan veshjesh të cilësisë së mirë në pronësi të Artit fantastik. Në ballon, Kruela vjedh vëmendjen ndërsa Xhasper dhe Hores hyjnë në kasafortën e Baroneshës, por ata e kuptojnë se baronesha tashmë e ka veshur varësen. Xhasper improvizon dhe lëshon minjtë në festë, duke e lejuar Estelën të marrë varësen. Baronesha thërret dalmatët e saj me një bilbil qeni dhe Estela e kupton që Baronesha shkaktoi vdekjen e Katerinës. Në kaosin që pasoi, një nga dalmatët gëlltit varësen. Duke kërkuar hakmarrje, Estela urdhëron Xhasperin dhe Horesin të rrëmbejnë dalmatët dhe të rimarrin varësen. Kruela ngre në skenë Baroneshën në ngjarje të ndryshme në moda ekstravagante, duke fituar famë nëpërmjet kolumnistit të shoqërisë Anita Darling, shoqes së fëmijërisë së Estelës. E tërbuar, Baronesha pushon nga puna avokatin e saj, Roxher Dirli, ndërsa sjellja gjithnjë e më e keqe e Kruelas e shqetëson Xhasperin.

Estela dizajnon dhe qep një fustan me rruaza të hollësishme si pjesë e nënshkrimit për koleksionin pranveror të Baroneshës dhe organizon një grabitje në shtëpinë e modës, duke e bërë baroneshën të mbyllë të gjitha fustanet. Natën e shfaqjes së pranverës, Baronesha hap kasafortën për të zbuluar se i gjithë koleksioni është shkatërruar nga mijëra tenja, pasi dolën nga rruazat në fustan, të cilat në të vërtetë ishin fshikëza molë. Duke parë atë që ka bërë, Baronesha kupton se Estela dhe Kruela janë i njëjti person. Pasi shkatërroi shfaqjen e baroneshës, Cruella organizon shfaqjen e saj të modës jashtë në Parku i Regentit, e veshur me një pallto prej gëzofi dalmat. Duke u kthyer në shtëpi, Estela përballet me Baroneshën dhe njerëzit e saj, të cilët kanë kapur Xhasper dhe Hores. Duke i vënë zjarrin ndërtesës, Baronesha e lë Estelën të vdesë dhe Xhasper dhe Hores i dërgon në burg për vrasjen e saj. Estela shpëtohet nga Gjon, shërbëtori i Baroneshës, i cili zbulon se varësja hap një kuti që përmban të dhënat e lindjes së Estelës: Baronesha është nëna e saj biologjike. Ajo kishte urdhëruar Gjonin të vriste foshnjën Estela për t'u fokusuar në karrierën e saj dhe për të mbajtur trashëgiminë e burrit të saj të ndjerë. Në vend të kësaj, Gjoni ia dha fëmijën Katerinës, një prej shërbëtoreve të Baroneshës, e cila e rriti Estelën në fshehtësi.

Kruela thyen Xhasper dhe Hores nga burgu dhe zbulon të vërtetën, duke i rekrutuar ata, Arti dhe Gjon për skemën e saj përfundimtare. Kuinteti hyn fshehurazi në galën e bamirësisë së Baroneshës, pasi ka rregulluar që të gjithë të ftuarit të vishen si Kruela. Estela përballet me nënën e saj në ballkon dhe Baronesha shtiret si një përqafim përpara se ta shtyjë mbi shkëmb, e dëshmuar padashur nga mysafirët e saj. Estela mbijeton fshehurazi me një parashutë të fshehur dhe, tashmë e vdekur ligjërisht, adopton përgjithmonë personalitetin e saj Kruela. Baronesha arrestohet, duke u betuar për hakmarrje ndaj Kruelas. Përpara "vdekjes" së saj, Estela ia dha trashëgiminë Kruelas, duke përfshirë shtëpinë që ajo e riemëron nga Salla e Hellmanit në "Salla e Ferrit" (anglisht: Hell Hall), duke u zhvendosur me bashkëpunëtorët e saj.

Në një skenë në mes të krediteve, Anita dhe Roxher marrin secili nga një qenush dalmat nga Kruela.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Emma Stone në rolin e Estela/Kruela Një grifter ambicioze dhe stiliste aspiruese e modës, e cila vazhdon të bëhet një kriminele famëkeqe dhe e rrezikshëme. [14] [15]
  • Billie Gadsdon si Estela pesëvjeçare
  • Tipper Seifert-Cleveland si Estela dymbëdhjetëvjeçare [16]
 • Emma Thompson në rolin e Baroneshës: Kryetarja narcisiste, autoritare dhe egoiste e një shtëpie prestigjioze të modës londineze dhe një stiliste e njohur e modës së lartë, e cila është shefi i ri dhe rivali i Estelës. Ajo luan një rol kyç në transformimin e Estelës.
 • Joel Fry si Xhasper: Një hajdut që u rrit me Estelan pas vdekjes së nënës së saj birësuese. Për të luajtur Xhasper, Fry nuk u kthye në përshkrimin e personazhit në filmin origjinal të animuar ose në xhirimin e live-action të vitit 1996, vetëm duke kopjuar sjelljet e tij fizike. [17]
  • Ziggy Gardner si Xhasper i ri
 • Paul Walter Hauser si Hores: Një hajdut që u rrit me Estelën pas vdekjes së nënës së saj birësuese dhe vëllait të Xhasperit. Hauser mori frymëzim për rolin nga interpretimi i Bob Hoskins si Z. SmeeHook. [17]
  • Joseph MacDonald si Hores i ri
 • Emily Beecham në rolin e Katerinës: nëna adoptuese e Estelës, një pastruese e varfër dhe ish-shërbyese në Salla e Hellmanit.
 • Kirby Howell-Baptiste në rolin e Anita Darling: shoqja e fëmijërisë e Estelës, e cila punon si kolumniste e thashethemeve. [18] [19] Anitës më vonë i dhurohet një qenush femër dalmat i quajtur Perdita nga Kruela.
  • Florisa Kamara si Anita e re
 • Mark Strong në rolin e Gjon: shërbëtor dhe i besuari besnik i Baroneshës që e ndihmon atë në skemat e saj.

John McCrea portretizon Arti, një anëtar i rrethimit të Kruelas dhe pronar i një dyqani të modës vintage. Ai ishte personazhi i parë origjinal në një film live-action të Disney që ishte hapur homoseksual dhe personazhi është frymëzuar nga Ziggy Stardust dhe Marc BolanDavid Bowie . [20] [21] Përveç kësaj, Kayvan Novak portretizon Roxher Dirli, një avokat që punon për Baroneshën, i cili bëhet kompozitor pasi pushohet nga puna dhe më pas i jepet një qenush mashkull dalmat i quajtur Pongo nga Kruela; Jamie Demetriou portretizon Geraldin, një nëpunës në Liberty, i cili është shefi fillestar i Estellës; Andrew Leung portretizon Xhefrin, ndihmësin e Baroneshës; Leo Bill portretizon drejtorin në shkollën e Estelës; Paul Bazely portretizon komisarin e policisë Ueston; Ed Birch portretizon kreun e sigurimit të Baroneshës; Paul Chowdhry portretizon një pronar qebaptore, ndërsa Abraham Popoola portretizon kolegun e tij Xhorxh; dhe Tom Turner shfaqet si Baron von Hellman, burri i ndjerë i Baroneshës dhe babai biologjik i Kruelas.

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi dhe kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Craig Gillespie mori postin e regjisorit nga Alex Timbers.

Një film live-action Kruela de Vil, i bazuar në personazhin në ekskluzivitetin e Disney-t 101 Dalmatët, u shpall në vitin 2013. [22] Andrew Gunn u punësua për të prodhuar filmin, me Glenn Close (i cili më parë luajti personazhin në adaptimin live-action 1996 101 Dalmatët dhe vazhdimin e tij 102 Dalmatët) duke shërbyer si producent ekzekutiv [3] [22] dhe Kelly Marcel duke rishikuar fillimisht skenarin shkruar nga Aline Brosh McKenna. Në janar 2016, Emma Stone u hodh në rolin titullar të Kruela de Vil. [14] Dizajnerja e kostumeve Jenny Beavan më vonë deklaroi se roli i saj në film ishte të ndihmonte Stone të shfaqej si një portret i ri i viteve 1970 të rolit të Close të viteve 1990 në 101 Dalmatët, ndoshta duke konfirmuar vazhdimësinë e përbashkët midis filmave, megjithëse personazhet e Roxher dhe Anita duken të njëjtët mosha si Kruela dhe portretizuar si raca të ndryshme me profesione të ndryshme në këtë film. [11] Megjithatë, Stone nuk iu lejua të portretizonte Kruelan duke pirë duhan siç kishte qenë më parë pasi Disney kishte ndaluar personazhet të shfaqeshin duke pirë duhan në filmat e tij që nga viti 2007. [23]

Në gusht 2016, Jez Butterworth u punësua për të rishkruar draftin e mëparshëm të skenarit. [24] Në nëntor 2016, u raportua se Disney kishte punësuar Alex Timbers për të drejtuar adaptimin live-action, me Marc Platt që iu bashkua filmit si producent. [2] Sidoqoftë, në dhjetor 2018, u zbulua se Timbers e kishte lënë filmin për shkak të konflikteve të planifikimit dhe Craig Gillespie në vend të kësaj do ta drejtonte filmin. [25] Në maj 2019, Emma Thompson iu bashkua kastit si Baronesha, e përshkruar si "një antagoniste e Kruelas, e cila mendohet të jetë thelbësore në transformimin e saj në zuzarin që njohim sot". Nicole Kidman u konsiderua si zgjedhja kryesore, dhe Charlize Theron, Julianne Moore dhe Demi Moore ishin gjithashtu në konsideratë për rolin, [26] ndërsa Dev Patel u konsiderua për rolin e Roger Dearly. Në të njëjtin muaj, Tony McNamara dhe Dana Fox u punësuan për të shkruar versionin e fundit të skenarit. [27] Joel Fry dhe Paul Walter Hauser u shtuan në muajt në vijim si Jasper dhe Horace. [28] [29]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2019, gjatë ekspozitës D23, u zbulua se fotografia kryesore për Kruela kishte filluar tashmë. [30] Në shtator 2019, aktorit iu shtuan Mark Strong, Emily Beecham dhe Kirby Howell-Baptiste . [31] [32] [33] Xhirimet përfunduan në nëntor 2019. [34]

Muzika dhe kolonë zanore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 mars 2021, u njoftua se Nicholas Britell u punësua për të kompozuar partiturën e filmit. [35] Albumi i këngëve u publikua më 21 maj 2021, nga Walt Disney Records. [36]

Një album i veçantë kolona zanore për filmin u publikua në të njëjtën ditë. Të dy albumet përmbajnë "Më Quani Kruella", një këngë origjinale e realizuar nga Florence and the Machine, e cila shfaqet në titullin fundor të filmit. [37]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinematografik dhe transmetimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kruela fillimisht ishte planifikuar të dilte në teatër më 23 dhjetor 2020, [38] por u vonua për në 28 maj 2021. Filmi mori një vlerësim PG-13 nga Shoqata e Filmit, "për disa elemente të dhunës dhe tematike", duke e bërë atë xhirimin/spin-off të dytë live-action të një filmi të animuar të Disney që merr vlerësimin, pas Mulan. [39] Më 23 mars 2021, u njoftua se filmi do të publikohej njëkohësisht në Disney+ me Premier Access në përgjigjepandemisë COVID-19. [40] Filmi u shfaq premierë në Teatrin El CapitanLos Anxhelos më 18 maj 2021, premiera e parë e madhe e tapetit të kuq që nga fillimi i pandemisë. [41]

Biletat për shfaqjet teatrale dolën në shitje më 14 maj 2021 dhe u njoftua se filmi do të shfaqej edhe në kinemanë Dolby në territore të caktuara. [42] [43] Ai u shfaq për herë të parë për kritikët në të njëjtën ditë. [44]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një roman paraardhës i titulluar Kruela: Përshëndetje, Zemër Mizore u botua nga Disney Publishing Worldwide më 6 prill 2021. I shkruar nga Maureen Johnson, romani është vendosur përpara ngjarjeve të filmit, në vitin 1967. Ajo pasoi Estelan gjashtëmbëdhjetëvjeçare dhe takimin e saj me Magda dhe Riçard Moresbi-Plum, dy vëllezër e motra të pasur që e futën atë në botën e të pasurve dhe të famshëmve. [45] Një romanizim i ndërlidhur i filmit nga Elizabeth Rudnick u botua nga Disney më 13 prill 2021. [46] Një libër i titulluar Libri i Skicave të Kruelas u botua gjithashtu në të njëjtën ditë. [47] Një adaptim manga i filmit nga Hachi Ishie, i titulluar Kruela: E zezë, e Bardhë dhe e Kuqe u publikua nga Viz Media më 17 gusht 2021. [48]

Më 28 maj 2021, MAC Cosmetics lançoi një koleksion make-up të frymëzuar nga filmi. [49]

Më 28 maj 2021, Disney+, në partneritet me Social Tailors dhe Jeferson Araujo publikuan një Efekt AR për Kruela, ku përdoruesit mund të ndajnë histori të tyre në Instagram me grim dhe pamje të frymëzuara nga filmi i ri i personazhit të Disney. [50] [51]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cruella u publikua nga Walt Disney Studios Home EntertainmentDixhital më 25 qershor 2021 dhe Ultra HD Blu-ray, Blu-ray dhe DVD më 21 shtator 2021. Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Australi, filmi u publikua në video në shtëpi më 16 dhe 18 gusht, respektivisht. [52] [53]

Më 27 gusht, filmi u vu në dispozicion për transmetim për të gjithë klientët në Disney+ . [54]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shikueshmëria e PVOD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Samba TV, filmi u shikua nga rreth 686,000 familje amerikane në fundjavën e tij debutuese (39% prapa 1.12 milion Mulan), duke rezultuar në rreth 20.57 milion dollarë të ardhura për Disney. Kompania raportoi gjithashtu se 83,000 familje në Mbretërinë e Bashkuar e shikuan filmin (duke rezultuar në 2.35 milionë dollarë), 15,000 në Gjermani dhe 9,000 në Australi. [55] Në 30 ditët e para të tij, filmi u shikua në rreth 1.8 milionë familje amerikane, duke gjeneruar një total prej 54 milionë dollarësh. [8] Në janar 2022, firma e teknologjisë Akamai raportoi se Kruela ishte filmi i shtatë më i piratuar i vitit 2021. [56]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga 6 marsi 2022, Kruela ka fituar 86.1 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe 147.4 milionë dollarë në territore të tjera, për një total prej 233.5 milionë dollarësh në mbarë botën.

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Kruela u shfaq së bashku me Një Vend i Qetë Pjesa II, dhe parashikohej të fitonte 17–23 milionë dollarë nga 3,892 kinema në fundjavën e hapjes dhe rreth 30 milionë dollarë gjatë kornizës katërditore të Ditës së Përkujtimit. [57] Filmi fitoi 7.7 milionë dollarë në ditën e parë të tij, duke përfshirë 1.4 milionë dollarë nga pamjet paraprake të së enjtes mbrëma. Ai vazhdoi të debutonte në 21.5 milionë dollarë dhe një total prej 26.5 milionë dollarësh gjatë katër ditëve, duke përfunduar i dyti në arkë. 61% e audiencës së ndjekur ishte femra, me 43% nën 25 vjeç. [58] [6] Në fundjavën e dytë të filmit, filmi fitoi 11 milionë dollarë, duke u renditur i treti pas Të Ngjallurit: Djalli Më Bëri Ta Bëj dhe Një Vend i Qetë Pjesa II. [59] [60] Më pas, filmi ra në vendin e 5-të në fundjavën e tretë, duke fituar 6.7 milionë dollarë. [61] Deadline Hollywood shkroi se pavarësisht se kishte një total prej 71 milionë dollarësh deri në pesë javë, burimet besonin se "niveli i Disney+ Premier PVOD po ndikon në të ardhurat e përgjithshme të fotografisë, jo vetëm në arkë, por edhe në të ardhurat ndihmëse të filmit". [62]

Filmi fitoi 26.5 milionë dollarë në hapjen e tij vendase dhe fitoi 16.1 milionë dollarë në 29 vende të tjera, për një debutim global prej 43 milionë dollarësh. [63] Në Kinë, Kruela debutoi me një hapje prej 1.7 milionë dollarësh më pak se sa pritej, duke përfunduar pas F9 që fitoi 8.9 milionë dollarë. [64]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj të vitit 2021, si Stone ashtu edhe Thompson deklaruan se do të dëshironin të bënin një film të dytë Kruela si vazhdim dhe si prequel në stilin e Kumbari Pjesa II. [65] Në qershor 2021, Disney njoftoi se një vazhdim është zyrtarisht në fazat e hershme të zhvillimit, me Gillespie dhe McNamara që pritet të kthehen si regjisor dhe shkrimtar, respektivisht. [66] Në gusht 2021, Stone mbylli një marrëveshje për të ripërsëritur rolin e saj në vazhdim. [67]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Through its first month, the film made $58 million from domestic digital sales,[8] though it is not factored into box office grosses.[9][10]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gyarkye, Lovia (29 maj 2021). "Emma Stone in 'Cruella': Film Review". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2021. Marrë më 29 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Kit, Borys (14 dhjetor 2016). "Disney's Live-Action 'Cruella' Finds Director". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2016. Marrë më 15 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Highfill, Samantha (1 tetor 2013). "Disney is making a live-action Cruella de Vil movie". Entertainment Weekly. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2013. Marrë më 1 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura VarietyReview
 5. ^ Mendelson, Scott (29 maj 2021). "Box Office: 'Cruella' Nabs Non-Fabulous $7.7 Million Friday". Forbes. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 29 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b Brueggemann, Tom (30 maj 2021). "The Opening Weekend for 'A Quiet Place Part II' Will Best Entire Box Office of 'Tenet'". IndieWire. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bahr, Lindsey (28 maj 2021). "In a Punk 'Cruella,' Dogs Play Second Fiddle to the Designs". NBC News. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b D'Alessandro, Anthony (3 janar 2022). "With Tentpoles Bound To Surge The 2022 Box Office, The Great Theatrical-Streaming Day & Date Experiment Goes Out Like A Dud In 2021". Deadline Hollywood. Marrë më 3 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 10. ^ Stampa:Cite The Numbers
 11. ^ a b Radish, Christina (3 maj 2021). "'Cruella' Costume Designer Jenny Beavan Explains How She Made Pre-Dalmatian Fashion for the Disney Prequel". Collider. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2021. Marrë më 25 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Cruella". Writers Guild of America West. 25 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 9 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Navarro, Melanie (2021-07-03). "Villains as our new heroes: Review on Disney's "Cruella"". The Statesman (në anglishte amerikane). Marrë më 2021-07-29.
 14. ^ a b Kit, Borys (6 janar 2016). "Emma Stone in Talks to Play Cruella de Vil for Disney (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2021. Marrë më 7 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Fleming, Mike Jr. (13 prill 2016). "Disney Sets 'Pete's Dragon' Helmer David Lowery For New Live-Action Peter Pan Film". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2019. Marrë më 14 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Peterpaul, Robert (3 maj 2021). "Disney Reveals Cruella's Origin In New Video". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Jirak, Jamie (23 maj 2021). "Cruella's Cast Reveals How Much Inspiration They Pulled From 101 Dalmatians". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2021. Marrë më 23 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Medd, James (25 prill 2021). "Where Was 'Cruella' Filmed?: All the Locations from the New Film". Condé Nast Traveller. Arkivuar nga origjinali më 6 maj 2021. Marrë më 25 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Rotten Tomatoes Staff (24 maj 2021). "Emma Stone and Emma Thompson are in for a 'Godfather II'-style Cruella Sequel". Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2021. Marrë më 25 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Dominic, Robert (22 maj 2021). "Out Actor John McCrea Poised to Make History in 'Cruella'". Instinct Magazine. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2021. Marrë më 23 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Artie In Cruella: David Bowie Homage Explained". Screen Rant. Marrë më 18 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Kit, Borys (30 shtator 2013). "Disney Preps Live-Action Cruella de Vil Film (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2013. Marrë më 11 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Emma Stone says becoming Cruella de Vil was 'difficult' due to Disney's smoking ban in its films". Insider. 2021-05-28. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 2021-05-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Lyons, Josh (1 gusht 2016). ""Spectre" Scribe Jez Butterworth Tapped To Rewrite Emma Stone-Starring "Cruella" For Disney (EXCLUSIVE)". The Tracking Board. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2016. Marrë më 22 shtator 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Fleming, Mike Jr. (4 dhjetor 2018). "Craig Gillespie In Talks To Direct Emma Stone In 'Cruella'". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2019. Marrë më 5 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Scahefer, Sandy (8 mars 2019). "Disney's Cruella Movie: Nicole Kidman Tops Shortlist For Villain Role". Screen Rant. Marrë më 8 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Emma Thompson in Talks to Join Emma Stone in Disney's 'Cruella' (EXCLUSIVE)". Variety. 14 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 1 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "'Richard Jewell' Star Paul Walter Hauser Joins Disney's Live-Action 'Cruella'". Variety. 29 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2019. Marrë më 1 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Disney's 'Cruella' Casts Joel Fry as Jasper (EXCLUSIVE)". 7 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 gusht 2019. Marrë më 7 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Yu, Helen (2021-07-09). "6 Stylish Cruella-Inspired Outfits You'll Actually Want To Wear". Tatler Hong Kong. Marrë më 2021-07-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Earle, Toby (11 shtator 2019). "Ooooh Mark Strong says he starts work with Emma Thompson & Emma Stone on #Cruella this Friday (via @BBC6Music)". Twitter. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2019. Marrë më 11 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "'Cruella': Cannes Best Actress Winner Emily Beecham Joins Disney Live-Action Prequel With Emma Stone". 20 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2019. Marrë më 20 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Kroll, Justin (24 shtator 2019). "'Cruella' Adds 'Killing Eve's' Kirby Howell-Baptiste Opposite Emma Stone (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2019. Marrë më 24 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Stacey, Nadia (26 nëntor 2019). "That's it folks. What an experience. I think it's going to take a while to come down. Thank you to my amazing team for working so so hard and for always having such fun. My crowd team, oh my goodness, Julia Vernon is a total genius and I was so spoilt with the talent in the room. Wait till you see the looks! It's been the biggest challenge. So fast paced and totally mad at times but I'm so proud of what we've done. Now to rest! #makeup #design #hair #designer #cruella #cruelladevil #emmastone #disney #teamworkmakesthedreamwork Thank you to the super talented @soleiljacksonillustration for my bags!". Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2023. Marrë më 26 nëntor 2019 – nëpërmjet Instagram. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 35. ^ "Nicholas Britell Scoring Craig Gillespie's 'Cruella'". Film Music Reporter. 31 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Disney's 'Cruella' to Feature Original Song 'Call me Cruella' by Florence + The Machine". Film Music Reporter. 10 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2021. Marrë më 10 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "New 'Cruella' Trailer Offers Sneak Peek at Original Song From Florence + the Machine". Collider. 10 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2021. Marrë më 10 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ CHARLIE RIDGELY (7 maj 2019). "Disney Gives Live-Action Cruella Movie 2020 Release Date". Comicbook.com. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Libbey, Dirk (17 mars 2021). "Why Disney's Cruella With Emma Stone Will Be PG-13". CinemaBlend. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2021. Marrë më 17 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ D'Alessando, Anthony (23 mars 2021). "Disney Shifts 'Black Widow' & 'Cruella' To Day & Date Release In Theaters And Disney+, Jarring Summer Box Office". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2021. Marrë më 23 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ McClintock, Pamela (18 maj 2021). "'Cruella' Stages First Major Hollywood Premiere in Pandemic Era". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2021. Marrë më 22 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "El Capitan Theatre presents Disney's "Cruella" starting May 28". 14 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2021. Marrë më 14 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "CRUELLA: Tickets Are Now on Sale for the Emma Stone-Led Movie; Check Out a New TV Spot, Clips, and More". 14 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2021. Marrë më 14 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "First 'Cruella' Social Reactions Call It Spectacular Fun, One of Disney's Best Live-Action Remakes". Collider. 14 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2021. Marrë më 15 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "'Cruella' Prequel Novel 'Hello Cruel Heart' Debuting in 2021". Hollywood Reporter. 13 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "Cruella Live Action Novelization". Disney Books. 13 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Cruella's Sketchbook". Disney Books. 13 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Disney Cruella The Manga: Black, White and Red". Simon & Schuster. 13 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "MAC's Cruella-Inspired Makeup Is Its Most Diabolical Disney Collection Yet". Allure. 10 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2021. Marrë më 28 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Brazilian is hired to create Disney's Cruella AR Effect". Correio Braziliense. 28 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Visual Effects Help Design the Crime in Disney's 'Cruella'". Animation World Network (në anglisht). Marrë më 2021-07-29.
 52. ^ "Disney's Cruella Blu-ray [2021] [Region Free]: Amazon.co.uk: DVD & Blu-ray". Amazon.co.uk. 16 gusht 2021. Marrë më 20 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Cruella (Blu-Ray) : Amazon.com.au: Movies & TV". Amazon.com.au. 18 gusht 2021. Marrë më 20 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Catie Keck (26 gusht 2021). "You can stream Cruella for free on Disney Plus starting on August 27th". The Verge. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2021. Marrë më 20 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ D'Alessandro, Anthony (1 qershor 2021). "'Cruella' First Weekend On Disney+ Was 39% Behind 'Mulan' In Households, Samba TV Data Shows". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 1 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ Ortiz, Andi (26 janar 2022). "'Zack Snyder's Justice League,' 'Black Widow' Among 2021's Most Pirated Movies". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2022. Marrë më 2 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "Will 'A Quiet Place 2' and 'Cruella' Start Summer Movie Season With a Sizzle?". Variety. 26 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2021. Marrë më 26 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ D'Alessandro, Anthony (30 maj 2021). "'A Quiet Place Part II' Screaming To $58M+; 'Cruella' Set To Dazzle $27M+: The Box Office Is Back". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ D'Alessandro, Anthony (6 qershor 2021). "'Conjuring 3' Out-Scares 'A Quiet Place Part II' At Weekend B.O. With $24M". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2021. Marrë më 6 qershor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ "June 4-6, 2021 Weekend". Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2021. Marrë më 10 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ D'Essalendaro, Alexander (2021-06-14). "'A Quiet Place Part II' Steals Box Office Beat Away From 'In The Heights' With $12M - Monday AM Update". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 2021-08-18. Marrë më 2021-06-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ D'Alessandro, Anthony (2021-06-27). "'F9' Vrooms To $70M Pandemic Opening Record, A Win For The Theatrical Window – Sunday AM Update". Deadline Hollywood (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2021-08-11. Marrë më 2021-08-26.
 63. ^ Fuster, Jeremy (30 maj 2021). "'A Quiet Place — Part II' Revives Box Office With $58.5 Million Memorial Day Opening". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Brzeski, Patrick (2021-06-07). "China Box Office: 'F9' Crosses $200M, 'Cruella' Opens Quietly". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2021-06-21. Marrë më 2021-06-09.
 65. ^ "Emma Stone and Emma Thompson are in for a Godfather II style Cruella sequel". Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2021. Marrë më 30 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ D'Alessandro, Anthony (2021-06-05). "'Cruella' Sequel In Early Development; Director Craig Gillespie & Writer Tony McNamara Expected To Return". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2021. Marrë më 2021-06-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ D'Alessandro, Anthony (13 gusht 2021). "Emma Stone Locks Down Deal For 'Cruella' Sequel". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2021. Marrë më 14 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)