Kryengritja e vitit 1845

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kryengritja shqiptare e vitit 1845
Pjesë e kryengritjeve shqiptare kundër Tanzimatit
Data maj 1845 - 6 korrik 1845
Vendi Shqipëria nën sundimin osman
Sot, veriu i Shqipërisë, Kosovë (malësi e Gjakovës) dhe perëndim i Maqedonisë
Rezultati Kryengritja u shtyp nga osmanët
Pjesëmarrsit në konflikt
 Perandoria Osmane
Kryengritësit shqiptarë
Komandantët dhe udhëheqësit
Omar Pasha
Ali Pashë Gucia
Bibë Dodë Pasha
Binak Alia[1]
Sokol Rama
Fuqia (kapaciteti)
Numër i panjohur i ushtarëve të rregullt
3000 forca të çrregullta nga Malësia
Numër i panjohur i forca të çrregullta nga Plavë dhe Mirdita
rreth 8,000[2][3]

Kryengritja shqiptare e vitit 1845 ose Kryengritja e vitit 1845, ishte një nga kryengritjet e shekullit të 19të të shqiptarëveShqipërinë nën sundimin osman e dretuar kundër reformave osmane të Tanzimatit.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Revolta erdhi në vazhdimësinë e një serie të ngjarjeve të mosbesimit ndërmjet Perandorisë Osmane dhe popullatës shqiptare pas vdekjes së Ali Pashë Tepelenës, Masakrës së Manastirit, 1830, dhe shtypja pashallëkut të Shkodrës. Reformat e Tanzimatit shkaktuan një seri të kryengritjeve në vilajetet shqiptare. Pas shtypjes së kryengritjeve, shqiptarët humbën pozitën elitare brenda Perandorisë, e themeluar nga familja Qyprilliu, dhe u mboll fara e nacionalizmit shqiptar.

Ngjarjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kush ishte Binak Alia? - Gazeta Dita Online
  2. ^ Theodor Ippen (1916), Robert Elsie (red.), Nineteenth-Century Albanian History, Translated by Robert Elsie, The rebels comprised about 8,000 men. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ali Hadri (1976), Kosova, 6, Enti i Historisë së Kosovës, f. 244, OCLC 752354052 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)