Jump to content

Liqeni i Prespës së Vogël

Coordinates: 40°46′N 21°06′E / 40.767°N 21.100°E / 40.767; 21.100
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Liqeni i Vogël i Prespës)
Liqeni i Prespës së Vogël
Мало Преспанско Езеро
Λίμνη Μικρή Πρέσπα
Liqeni i Prespës së Vogël nga ana e Shqipërisë
VendiShqipëria Shqipëria, Greqia Greqia
Koordinatat40°46′N 21°06′E / 40.767°N 21.100°E / 40.767; 21.100
Pamje nga liqeni i Prespës së Vogël
Harta e liqenit të Prespës së Vogël, Prespës së Madhe dhe liqenit të Ohrit.

Liqeni i Prespës së Vogël ose Prespa e Vogël (Maqedonisht: Мало Преспанско Езеро/Malo Prespansko Ezero; Greqisht: Λίμνη Μικρή Πρέσπα/Limni Mikri Prespa) është një liqen i përbashkët mes Greqisë (42.5 km²) dhe Shqipërisë (4.3 km²). Ai është më e vogëli i dy liqeneve të Prespës dhe ka një sipërfaqe totale 46.8 km². Thellësia maksimale është 7.7 m dhe lartësia e sipërfaqes është 853 m.

Të dhëna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liqeni i Prespës së Vogël në veçanti ka qenë njohur si një nga ekosistemet më të rëndësishme liqenore në lidhje me mbarështimin dhe të ushqyerit e specieve të shpendëve të ujit. Ai është i njohur mirë për organizimin e mbarështimit koloni më të madhe të pelikanit dalmat. Flora në rajon është e përbërë kryesisht nga manaferra dhe 1500 specie bimore nga të cilat 146 lloje endemike të Liqenin e Ohrit dhe 39 specie endemike nga të Liqeneve të Prespës. Liqeni i Prespës së Vogël në bërndës të të cilit gjendet edhe ishulli i Akilit; ishulli ishte kryeqyteti i hershëm i carit bullgar Samuelit në mes të shekullit të X-të. Ajo u bë një qendër turistike dhe e peshkimit në vitet 1970. E vendosur në ishullin e Akilit është bazilika e Shën Akilit. Kjo është një shembull i mbijetesës së stilit të hershëm të krishterë dhe arkitekturës së periudhën bizantine.[1]

Fshatrat përreth liqenit në Greqi janë: Gjerman, Rëmb, Medovë, Shtërkovë, Rudar, Pëplë, Orovnik, Linq, Bukovik, Akil, Vinan dhe Grazhdan dhe në Shqipëri: Shuec, Zagradec (Buzëliqen) dhe Tren. Gjatë viteve 1970 sasi të konsiderueshme të ujit u devijua lumi Devoll për në liqenin me qëllim që të përdorur atë gjatë kohës së verës për qëllime ujitje. Për shkak të nivelit të lartë të kripës në ujë të lumit u dëmtua ekosistemi i liqenit. Praktika është ndaluar së fundmi. Pjesa shqiptare e këtij liqeni ka një sipërfaqe prej 420 ha. Në vitin 1999, Shoqata për Mbrojtjen e Prespës mori Çmimin e Konservimit nga Ramsar Wetland Conservation Award për përpjekjet e saj për ruajtjen e biodievsitetit.[2]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stan (Stojan) Malian (1 gusht 2009). History and Religion of Macedonia: Gateway to Europe. AuthorHouse. fq. 120–. ISBN 978-1-4389-7764-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Etnografia shqiptare. Akademia e Shkencave e RPSH, Instituti i Historisë, Sektori i Etnografisë. 1962. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]