Jump to content

Neue Slowenische Kunst

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Neue Slowenische Kunst

Neue Slowenische Kunst (një frazë gjermane që do të thotë "Arti i ri slloven"), njohur edhe si NSK, është një kolektiv arti kontrovers që është formuar në Slloveni në vitin 1984, kur Sllovenia ishte pjesë e Jugosllavisë . Emri i NSK, duke qenë gjerman, përputhet me motivin e vazhdueshëm në artin e NSK: marrëdhëniet e ndërlikuara që Sllovenët kanë pasur me gjermanët. Emri i krahut muzikor të NSK-së, Laibach, është gjithashtu emri gjerman i kryeqytetit slloven Ljubljana. Emri krijoi polemika sepse disa mendonin se evokonte kujtime të aneksimit nazist të Sllovenisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai gjithashtu i referohet shtatë shekujve të mëparshëm të Sllovenisë si pjesë e MonarkisëHapsburgut . [1]

Anëtari më i njohur i NSK është gjithashtu themeluesi i tij, grupi muzikor Laibach. Anëtarët e tjerë të NSK përfshijnë grupe të tilla si IRWIN (art pamor), Scipion Nasice Sisters Theatre (i njohur gjithashtu si Red Pilot dhe Cosmokinetic Theatre Noordung), New Collective Studio (grafika; i njohur edhe si New Collectivism), Retrovision (film dhe video), dhe Departamenti i Filozofisë së Pastër dhe i Aplikuar (teori). [2] [3] [4] Grupet themeluese të NSK ishin Laibach, IRWIN, dhe Scipion Nasice Sisters Theater. Anëtarësimi ka qenë tradicionalisht i hapur për të gjitha grupet artistike që tregojnë interes për të sfiduar normat dhe tabutë e identitetit kombëtar slloven. [5]

Arti NSK shpesh mbështetet në simbole të nxjerra nga lëvizje totalitare apo nacionaliste esktreme, shpesh duke ripërvetësuar kitsch-in totalitar në një stil pamor të ngjajshëm me Dada. Artistët e NSK shpesh bashkojnë simbole nga ideologji politike të ndryshme (dhe shpesh që bien në kundërshtim me njëra-tjerën). Për shembull, një poster i krijuar në 1987 nga NSK shkaktoi një skandal kur fitoi një konkurs për Festimin e Ditës së Rinisë Jugosllave. Posteri përvetësoi një pikturë të artistit nazist Richard Klein, duke zëvendësuar flamurin e Gjermanisë naziste me flamurin jugosllav dhe shqiponjën gjermane me një pëllumb. [3] Synuar si një shaka ironike, piktura shpejt ra në buzë të autoriteteve, të cilët e interpretuan atë si barazimin e Marshallit Josip Broz Tito me Adolf Hitlerin . Ajo u riprodhua më vonë në kopertinën e revistës Mladina, dhe u ndalua botimi i atij numri të revistës.[6]

Si IRWIN ashtu edhe Laibach theksojnë se puna e tyre është kolektive e jo individuale. Këngët dhe aranzhimet origjinale të Laibach gjithmonë i kreditohen grupit dhe muzikantë individualë nuk listohen në kopertinat e albumit të tyre. Në një moment, ishin edhe dy grupe të ndara që udhëtonin nën emrin Laibach në të njëjtën kohë. Të dy kishin anëtarët e grupit origjinal. Në mënyrë të ngjashme, artistët IRWIN kurrë nuk e nënshkruajnë punën e tyre individuale; në vend të kësaj, ato "nënshkruhen" me një pullë ose vërtetim që tregojnë miratimin si një punë nga kolektivi IRWIN.

NSK ishte subjekt i një filmi dokumentar të vitit 1996 me titull Parashikimet e zjarrit ( Prerokbe Ognja), [7] cili u shkrua dhe u drejtua nga Michael Benson. Midis të intervistuarve është intelektuali slloven Slavoj Žižek .

Që nga viti 1991, NSK ka pretenduar të jetë një shtet sovran i llojeve, [8] një pretendim i ngjashëm me atë të mikroshteteve. Si i tillë, shfaqjet e punës së anëtarëve të saj kryhen nën maskën e një ambasade, ose një territori të "shtetit" të supozuar. Që nga viti 1994, NSK ka mirëmbajtur konsullata në disa qytete, përfshirë Umag, Kroaci. [9] Ata gjithashtu kanë shkuar aq larg, sa të lëshojnë pasaporta [10] dhe pulla postare. Në vitin 2006, Laibach regjistroi Himnin Kombëtar të NSK për LP e tyre Volk. Himni merr melodinë e tij nga një tjetër këngë e Laibach "The Great Seal". Ai përfshin një recitim të një fragmenti nga fjalimi i famshëm i Winston Churchill " Ne do t'i luftojmë ata në plazhe /Ne kurrë nuk do të dorëzohemi". Pasaportat e NSK-së konsiderohen një projekt arti.Si të tilla, ato nuk janë të vlefshme për udhëtime. Megjithatë, shumë njerëz të dëshpëruar kanë rënë pre e mashtrimeve të lëshimit të pasaportave NSK. Shumica e këtyre mashtrimeve kanë origjinë në Nigeria dhe Egjipti. Në 2017 NSK vendosi një pavijon në Bienalen e Venecias, ku Slavoj žižek deklaroi se "unikaliteti i NSK është kjo ide e "shtetit pa shtet"[11]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 1. ^ Monroe, Alexei. Interrogation Machine. MIT Press, 2005. p 3.
 2. ^ Anonymous. "State of Art: the new Slovene Avant Garde" (2004). Northwest Film Forum and Scala House, program for exhibit November 18–November 24, 2004 at Northwest Film Forum, Seattle.
 3. ^ a b Regina Hackett. "Slovenian art collective is adept at working politics and art". Seattle Post-Intelligencer, November 19, 2004.
 4. ^ "Laibach". Laibach.nsk.si. Arkivuar nga origjinali më 2008-06-12. Marrë më 2008-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ James Gow & Cathie Carmichael, Slovenia and the Slovenes: A Small State and the New Europe, C. Hurst & Company, 2001, pp. 98-99
 6. ^ Gow & Carmichael, Slovenia and the Slovenes, p. 96
 7. ^ Holden, Steven. "Facing the Menace of Totalitarianism". The New York Times. The New York Times Company. Marrë më 2008-06-11. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "[ NSKSTATE.COM ] [ The Slovenia of Athens ]". Nskstate.com. Arkivuar nga origjinali më 2008-03-09. Marrë më 2008-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "[ NSKSTATE.COM ]". Nskstate.com. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-06. Marrë më 2008-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "[ NSKSTATE.COM ] [ HOW TO GET A PASSPORT ]". Nnskstate.com. Arkivuar nga origjinali më 2008-04-06. Marrë më 2008-06-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "A passport from a country that does not exist". BBC. 16 maj 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)