Jump to content

Olivia Rodrigo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olivia Rodrigo
Rodrigo në 2021
U lind në
Olivia Isabel Rodrigo

(2003-02-20) 20 shkurt 2003 (21 vjeç)
Profesioni
Vepra të shquara
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrumenti
 • Vokale
 • kitarë
 • piano
Vitet aktik2015–tani
Labeli
Websiteoliviarodrigo.com
Nënshkrimi

Olivia Isabel Rodrigo (shq. Olivia Izabel Rodrigo) (lindur më 20 shkurt 2003) është një këngëtare-kantautore dhe aktore amerikane. Ajo fitoi njohje për rolet e saj kryesore në programet televizive Disney Bizaardvark (2016–2019) dhe High School Musical: The Musical: The Series (2019–2022).

Pas nënshkrimit me Geffen dhe Interscope Records në vitin 2020, Rodrigo publikoi këngën e saj debutuese, "Drivers License", e cila theu rekorde të ndryshme dhe u bë një nga këngët më të shitura të vitit 2021, duke e shtyrë atë drejt famës së zakonshme. Ajo e ndoqi atë me këngët "Deja Vu" dhe "Good 4 U", dhe publikoi albumin e saj debutues në studio, Sour, në 2021, i cili u prit me sukses kritik dhe komercial, duke fituar vlerësime të ndryshme duke përfshirë tre çmime Grammy. Një dokumentar i Disney+, Olivia Rodrigo: Driving Home 2 U, i ndjekur në vitin 2022, duke kronizuar procesin e saj krijues me Sour. Në vitin 2023, Rodrigo publikoi albumin e saj të dytë në studio, Guts, i mbështetur nga këngët "Vampire" dhe "Bad Idea Right?".

Rodrigo ka arritur tre këngë të Billboard Hot 100 numër një, dy albume Billboard 200 numër një dhe pesë çertifikime multi-Platinum nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA). Përveç njohjeve të tjera, ajo ka fituar një çmim amerikan për muzikë, shtatë çmime Billboard Music dhe tre MTV Video Music Awards. Time e emëroi atë si Argëtuesja e Vitit 2021 dhe Billboard e emëroi gruan e Vitit në 2022.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2003–2019: Jeta e hershme dhe aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olivia Isabel Rodrigo [4] [5] lindi më 20 shkurt 2003, në Qendrën Mjekësore Rancho Springs në Murrieta, Kaliforni, fëmija i vetëm i mësueses së shkollës Jennifer dhe terapistit familjar Chris Rodrigo. [6] [7] Ajo u rrit në Temecula fqinje. Rodrigo është një amerikan filipinas; [8] babai i saj është me origjinë filipinase [9] ndërsa nëna e saj ka prejardhje gjermane dhe irlandeze. [6] [10] Ajo ka deklaruar se stërgjyshi i saj nga babai ka emigruar nga Filipinet si adoleshente dhe familja e saj ndjek traditat dhe kuzhinën filipinase. [9] [11] Ajo u rrit duke dëgjuar muzikën alternative rock të preferuar të prindërve të saj, si grupet No Doubt, Pearl Jam, White Stripes dhe Green Day.

Rodrigo filloi të merrte mësime aktrimi dhe vokal në kopshtin e fëmijëve dhe mësoi të luante piano menjëherë pas kësaj. [7] [12] Rodrigo ndoqi shkollën fillore Lisa J. Mails në Murrieta, duke marrë pjesë në programin e tyre të teatrit muzikor pas shkollës. [13] Rodrigo ishte duke luajtur kitarë në moshën 12. [12] Rodrigo fillimisht u interesua për shkrimin e këngëve pasi dëgjoi muzikë country, veçanërisht kantautorin Taylor Swift. Ajo ndoqi shkollën e mesme Dorothy McElhinney në Murrieta për një vit, por kur mori rolin e saj në Bizaardvark u transferua në Los Anxhelos [13] dhe u shkollua në shtëpi nga 2016 deri sa u diplomua në 2021. [6] [14]

Rodrigo u shfaq për herë të parë në ekran në një reklamë të Old Navy. [15] [16] Menjëherë pas kësaj, në vitin 2015, në moshën dymbëdhjetë vjeç, ajo bëri debutimin e saj në aktrim duke portretizuar rolin kryesor të Grace Thomas në filmin direkt në video "An American Girl: Grace Stirs Up Success". Në vitin 2016, Rodrigo mori njohjen për rolin e Paige Olvera, një kitariste në serialin Disney Channel Bizaardvark, [17] [18] dhe luajti rolin për tre sezone. [19]

Në shkurt 2019, ajo u luajt në rolin kryesor të Nini Salazar-Roberts në serialin Disney+ High School Musical: The Musical: The Series, i cili u shfaq premierë në nëntor të atij viti. Rodrigo u vlerësua për performancën e saj, [20] [21] me Joel Keller nga Decider duke e përshkruar atë si "veçanërisht magnetike". [22] Në vitin 2022, ajo u largua nga shfaqja në fund të sezonit të tretë për t'u fokusuar në karrierën e saj muzikore.

2020–2022: Përparim muzikor dhe Sour[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodrigo duke performuar në Massey Hall, Toronto gjatë turneut të saj Sour.

Rodrigo nënshkroi me Interscope Records dhe Geffen Records në 2020. Ajo negocioi marrëveshjen e regjistrimit për të siguruar për vete pronësinë e mjeshtrave të muzikës së saj. [6] Më 8 janar 2021, ajo publikoi këngën e saj debutuese, "Drivers License", të cilën e shkroi bashkë me producentin Dan Nigro. [23] Brenda javës së publikimit të tij, "Drivers License" u vlerësua nga kritikët, dhe theu rekordin e Spotify dy herë për shumicën e transmetimeve ditore ndonjëherë për një këngë jo-festash me mbi 15.7 milion transmetime globale më 11 janar dhe mbi 17 milion transmetime globale ditën tjetër. [24] [25] Ajo vazhdoi të thyente një tjetër rekord të Spotify për këngën e parë në histori që arriti 80 milionë transmetime në 7 ditë. [26] Kënga debutoi në numrin një në Billboard Hot 100, dhe arriti në vendin e parë në shumë vende të tjera. [27] [28] Rodrigo deklaroi në një intervistë se “Ka qenë java më e çmendur absolute e jetës sime ... E gjithë jeta ime u zhvendos në një çast.”

Më 1 Prill 2021, Rodrigo publikoi këngën e saj vijuese, "Deja Vu", e cila debutoi në numrin tetë në Billboard Hot 100, duke e bërë atë artisten e parë që debutoi dy publikimet e tyre të para në top 10 Hot 100. Kënga e tretë që i parapriu albumit të saj debutues, "Good 4 U", pasoi më 14 maj 2021 dhe u bë kënga e saj e dytë që debutoi në numrin një në Hot 100. [29] Sour, albumi i saj debutues në studio, u publikua më 21 maj 2021, me vlerësimin e kritikëve. [30] Chris Molanphy ' Slate tha se vetëm tre këngët e tij të para vendosën "statusin e hershëm të Rodrigos si artisti i ri më i gjithanshëm i Gen-Z". [31] Sipas kritikut të Clash Robin Murray, Rodrigo konsiderohet si një nga artistët më të mirë të Gjeneratës Z, ndërsa Variety e quajti atë "zëri i brezit të saj" në kopertinën e Rodrigos. Sour debutoi në vendin e parë në tabelën Billboard 200 dhe kaloi gjithsej pesë javë në vend, duke u bërë albumi numër një më i gjatë në fuqi nga një artiste femër në 2021.

Në qershor 2021, Rodrigo shfaqi premierë Sour Prom, një film koncert me temën e maturës në YouTube. Tre ditë më vonë, ajo u emërua Argëtuesja e Vitit nga Time. Në një postim në Instagram më 24 dhjetor 2021, Rodrigo ngarkoi një fragment të një kënge të Krishtlindjeve të quajtur "The Bels" që ajo shkroi dhe regjistroi në moshën pesë vjeçare. [32] Sipas Billboard, Rodrigo e mbylli vitin 2021 si artisti më i shitur në të gjithë botën, duke vendosur tetë këngë në tabelën e fundvitit Global 200, duke përfshirë "Drivers License" në numrin katër, "Good 4 U" në numrin nëntë, dhe “Deja Vu” në numrin 27. Në SHBA dhe MB, Sour ishte përkatësisht albumi i tretë dhe i katërt më i shitur i vitit 2021. [33] Sour dhe "Drivers License" ishin gjithashtu respektivisht albumi dhe kënga më e transmetuar e Spotify globalisht. [34] Federata Ndërkombëtare e Industrisë Fonografike (IFPI) e renditi Rodrigon si artistin e dhjetë më të shitur të vitit 2021 dhe Sour si albumin e dytë më të shitur të vitit 2021. [35] Për të mbështetur Sour, Rodrigo filloi turneun e saj debutues kryesor, Turneut të Sour, i cili u zhvillua nga prilli deri në korrik 2022; ai përfshinte ndalesa në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Evropë. [36]

Filmi dokumentar i Rodrigos Disney+ Olivia Rodrigo: Driving Home 2 U, i cili detajon krijimin e Sour, u publikua më 25 mars 2022. [37] Rodrigo mori shtatë nominime në Çmimet e 64-ta Vjetore Grammy, duke përfshirë Artistin e Ri më të Mirë, Albumin e Vitit për Sour, dhe Rekordin e Vitit dhe Këngën e Vitit për "Drivers License". Ajo fitoi çmimet për artistin e ri më të mirë, albumin më të mirë vokal pop për Sour, dhe performancën më të mirë solo pop për "Drivers License".

2023–tani: Guts[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodrigo shpalli titullin e albumit të saj të dytë, Guts, i cili u publikua më 8 shtator 2023; ajo publikoi këngën kryesore të albumit, "Vampire", më 30 qershor [38] [39] Rodrigo e përshkroi albumin si për "dhimbjet në rritje" dhe për të kuptuar se kush është ajo në këtë pikë të jetës së saj. Ajo ndjeu sikur u rrit "10 vjet" midis moshës 18 dhe 20 vjeç, një proces që ajo e përshkruan si një pjesë të natyrshme të "rritjes", të cilën ajo shpreson ta pasqyrojë me rekordin. [40] "Vampire" u bë singulli i saj i tretë që debutoi në krye të Billboard Hot 100. Kënga e dytë e albumit, "Bad Idea Right?", u publikua më 11 gusht 2023. Ai arriti në top 10 në SHBA dhe MB. Më 16 gusht, Rodrigo u bë artisti më i ri që mori çmimin BRIT Billion për arritjen e mbi një miliard transmetimeve dixhitale në Mbretërinë e Bashkuar.

Artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rodrigo emëron Taylor Swift dhe Lorde si idhujt e saj dhe frymëzimet kryesore muzikore, [41] dhe gjithashtu e quajti veten fansja më e madhe e Swift "në të gjithë botën". Ajo e quan anëtarin e grupit The White Stripes, Jack White "heroi i saj i të gjithë heronjve". Ndikimet e tjera të saj përfshijnë Alanis Morissette, Kacey Musgraves, [42] Fiona Apple, St. Vincent, Cardi B, Gwen Stefani dhe Avril Lavigne. [43]

Shkrimi i këngëve dhe zëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lloji i zërit të Rodrigos është identifikuar si soprano. Mediat përgjithësisht e përshkruajnë Rodrigon si një artist pop, [44] duke u interpretuar muzikalisht në pop rock, [45] pop adoleshente, [46] dhe stile pop indie, [47] si dhe duke kanalizuar rock alternativ të viteve 1990. [44] Rodrigo ka deklaruar se ajo dëshiron të jetë një autore këngësh dhe jo "ylli më i madh i popit që ka jetuar ndonjëherë", dhe zgjodhi të nënshkruajë me Interscope/Geffen Records sepse CEO i saj John Janick vlerësoi shkrimin e saj të këngëve, jo "cilësinë e saj të mundshme të yjeve". [6] Gazetarja muzikore Laura Snapes e quajti Rodrigon një "flamurmbajtëse" për një valë të re të kantautorëve që priren drejt baladave të pushtetit "që janë po aq emocionale si kurrë më parë, por e projektojnë atë emocion përbrenda, duke e shkëmbyer bombastin me heshtje" dhe e përshkroi stilin e saj muzikor si të rrënjosur. në dhimbje zemre, shëndet mendor dhe trishtim, pa qenë melodramatik, duke shprehur më shumë këndvështrime realiste sesa elastike. [48]

Arritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për punën e saj në muzikë, Rodrigo ka vlerësime të ndryshme, duke përfshirë tre Grammy Awards, shtatë Billboard Music Awards, katër MTV Video Music Awards, katër iHeartRadio Music Awards dhe dy People's Choice Awards, një American Music Award, një Brit Award dhe një Juno Award.

Rodrigo u vendos në edicionin 2021 të listës 100 Next të revistës Time, dhe u emërua Argëtuesi i Vitit i Time për vitin 2021. Billboard gjithashtu e nderoi atë me "Gruaja e Vitit" në ngjarjen "Billboard Women in Music" 2022. [49] Ajo gjithashtu ka marrë çmimet "Këngëtarja e Vitit" nga Variety në 2021, dhe në 2022 ASCAP Awards.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Roli Shënime Ref.
2015 Një vajzë amerikane: Grace nxit suksesin Grace Thomas Film direkt në video [50]
2021 Sour Prom Vetveten Film koncert [51]
2022 Olivia Rodrigo: Driving Home 2 U Vetveten Film dokumentar [52]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Roli Shënime Ref.
2016–2019 Bizaardvark Paige Olvera Roli kryesor [53]
2017 Vajza e re Terrinea Episodi: "Të rriturit e rinj" [54]
2019–2022 High School Musical: The Musical: The Series Nini Salazar-Roberts Roli kryesor (sezonet 1–2); i përsëritur (sezoni 3)
2019 High School Musical: The Musical: The Series: The Special Vetë / Nini Salazar-Roberts Dokumentar special
2020 Familja Disney Singalong Vetveten Speciale televizive
2020 High School Musical: The Musical: The Holiday Special Vetë/Nini Salazar-Roberts E veçanta e festave
2021 Saturday Night Live Vetveten I ftuar muzikor; episodi: "Keegan-Michael Key/Olivia Rodrigo"

Turne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Olivia Rodrigo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Disney+ Actress Olivia Rodrigo Signs to Geffen Records". Music Connection. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Andrew Unterberger (12 janar 2021). "Olivia Rodrigo's 'Drivers License' Is on Its Way to Being the First Runaway Hit of 2021". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Polydor Records Artists". Marrë më 16 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ LW (4 prill 2022). "Olivia Rodrigo net worth 2022: How much is the Grammy winner earning?". Marca. Marrë më 27 qershor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Olivia Rodrigo | Biography, TV Shows, Songs, Sour, & Facts". Encyclopaedia Britannica. 26 qershor 2023. Marrë më 27 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e Snapes, Laura (7 maj 2021). "Olivia Rodrigo: 'I'm a teenage girl. I feel heartbreak and longing really intensely'". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2021. Marrë më 10 gusht 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":6" defined multiple times with different content
 7. ^ a b "Olivia Rodrigo". Geena Davis Institute on Gender in Media. 24 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2021. Marrë më 14 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Geena Davis bio" defined multiple times with different content
 8. ^ Sources on Rodrigo's Filipino American identity:
 9. ^ a b Chang, Momo (19 janar 2018). "Olivia Rodrigo of Disney's Bizaardvark chats with about singing, acting, her Filipino family and skateboarding". Center for Asian American Media. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Dumaual, Miguel (20 janar 2021). "This Filipina just debuted at No. 1 on Billboard's Hot 100 and Global 200 charts". ABS-CBN News and Current Affairs. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2021. Marrë më 30 janar 2021. Rodrigo identifies as part Filipina. She was born and raised in California to a Filipino father and a German-Irish mother. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Five cool facts about chart topper Olivia Rodrigo". BBC. 6 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2021. Marrë më 20 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Phares, Heather. "Olivia Rodrigo | Biography & History". AllMusic. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2021. Marrë më 10 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b Rachel Kleine (28 dhjetor 2015). "Murrieta's Olivia Rodrigo: An American Girl Success Story". IE Sports & News. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 17 nëntor 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Etienne, Vanessa (22 qershor 2021). "Olivia Rodrigo Shares Cap and Gown Graduation Photos: 'Bye High School'". People. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Rick Bentley (20 qershor 2016). "Disney Channel launches new comedy series 'Bizaardvark'". The Fresno Bee. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2017. Marrë më 5 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Young stars' real friendship drives Disney's new 'Bizaardvark'". The Columbus Dispatch. 5 korrik 2016. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2019. Marrë më 17 nëntor 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Bizaardvark". 30 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 19 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Denise Petski (15 dhjetor 2016). "'Bizaardvark' Renewed For Second Season By Disney Channel". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2016. Marrë më 5 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Smith-Muller, Talia (27 korrik 2021). "How Did Olivia Rodrigo Become Famous?". Berklee Online. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2022. Marrë më 4 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "The cast of Disney+'s High School Musical reboot are already stars". TV Club. 4 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2019. Marrë më 19 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "High School Musical: The Musical Review: The Series Has Its Head in the Game". TV Shows. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Stream It Or Skip It: 'High School Musical: The Musical: The Series' On Disney+, A Super-Meta Tribute To The 'HSM' Franchise". Decider. 8 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2021. Marrë më 19 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Olivia Rodrigo". Interscope Records. 8 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 9 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Olivia Rodrigo's "Driver's License" Broke A Huge Spotify Streaming Record Twice This Week". Genius. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2021. Marrë më 14 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "How 'Drivers License' Became The Perfect Song For Teen Sadness In 2021". BuzzFeed News. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2021. Marrë më 14 janar 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ McIntyre, Hugh. "Olivia Rodrigo Reset A Very Important Spotify Record With Her Latest Smash Single". Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2021. Marrë më 16 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Jackson Langford (13 janar 2021). "Olivia Rodrigo's Debut Single 'Drivers License' Has Already Made Streaming History". Music Feeds. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Ellise Shafer (11 janar 2021). "Olivia Rodrigo's 'Drivers License' Hits No. 1 Across Major Streaming Platforms, Earns Praise From Taylor Swift". Variety. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Olivia Rodrigo releases new song 'good 4 u' for debut album 'Sour'". ABS-CBN News and Current Affairs. 14 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2021. Marrë më 17 maj 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Reviews and Tracks for Sour by Olivia Rodrigo". Metacritic. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2021. Marrë më 21 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Molanphy, Chris (29 maj 2021). "Why Olivia Rodrigo's "Good 4 U" Is Rock's First Hot 100 No. 1 in Years". Slate. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2021. Marrë më 26 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Atad, Corey (24 dhjetor 2021). "Olivia Rodrigo Shares Clip Of The Adorable Christmas Song She Wrote At 5-Years-Old". Entertainment Tonight Canada. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2021. Marrë më 26 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Griffiths, George (4 janar 2022). "The Official Top 40 biggest albums of 2021". Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2022. Marrë më 12 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Beaumont-Thomas, Ben (1 dhjetor 2021). "Bad Bunny most-streamed artist on Spotify for second year running". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2022. Marrë më 12 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "bts announced as the winners of ifpi global recording artist of the year". International Federation of the Phonographic Industry. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2022. Marrë më 2 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Hussey, Allison (6 dhjetor 2021). "Olivia Rodrigo Announces Tour". Pitchfork. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2021. Marrë më 6 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Minsker, Evan; Strauss, Matthew (17 shkurt 2022). "Olivia Rodrigo Announces New Disney+ Documentary Driving Home 2 U (A Sour Film)". Pitchfork. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2022. Marrë më 19 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Shanfeld, Ethan (13 qershor 2023). "Olivia Rodrigo Announces New Song 'Vampire' to Kick Off 'Exciting New Chapter'". Variety (në anglishte amerikane). Marrë më 13 qershor 2023.
 39. ^ Major, Michael (26 qershor 2023). "Olivia Rodrigo to Release Guts Album in September". BroadwayWorld. Marrë më 26 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Minsker, Evan (26 qershor 2023). "Olivia Rodrigo Announces New Album Guts". Pitchfork. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2023. Marrë më 26 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Rodrigo cites Taylor Swift and Lorde as influences:
 42. ^ "Olivia Rodrigo talks debut album Sour, being inspired by Alanis Morissette". Official Charts Company. 21 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2021. Marrë më 25 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Mier, Tomas. "Olivia Rodrigo Fangirls Over Avril Lavigne as She Accepts Songwriter Award: 'So Surreal". People. Arkivuar nga origjinali më 27 janar 2022. Marrë më 27 janar 2022. Rodrigo admitted she was a huge fan of the "Sk8er Boy" singer, 37. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ a b "Olivia Rodrigo – 'Sour' review: this year's breakout star channels '90s alt-rock". NME. 21 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2021. Marrë më 12 mars 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Olivia Rodrigo claims Official Irish Chart Double with SOUR and Good 4 U". Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2021. Marrë më 28 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Sisario, Ben (31 maj 2021). "Olivia Rodrigo's 'Sour' Scores the Biggest Debut of the Year". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2021. Marrë më 2 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Salem, Merryana (18 maj 2021). "Olivia Rodrigo's New Music Video Is Packed Full Of References To The Meanest Girls In Cinema". Junkee. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ Snapes, Laura (19 shkurt 2021). "Big feelings and nowhere to go: how Gen Z reinvented the power ballad". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2021. Marrë më 10 gusht 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Landrum, Jonathan Jr. (3 mars 2022). "Olivia Rodrigo praises female artists in Billboard Woman of the Year speech: 'I'm constantly moved'". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2022. Marrë më 1 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "An American Girl: Grace Stirs Up Success (2015)". Moviefone. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Watch Olivia Rodrigo's Sour Prom Concert Film". Pitchfork (në anglishte amerikane). 30 qershor 2021. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2021. Marrë më 30 qershor 2021.
 52. ^ Minsker, Evan; Strauss, Matthew (2022-02-17). "Olivia Rodrigo Announces New Disney+ Documentary Driving Home 2 U (A Sour Film)". Pitchfork (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-02-17.
 53. ^ "Bizaardvark Show Bios". Walt Disney Television Press. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2019. Marrë më 30 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Gallucci, Nicole (31 maj 2021). "Yes, Olivia Rodrigo was on 'New Girl.' Here are all her scenes". mashable. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2022. Marrë më 14 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)