Jump to content

Pas vdekjes (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pas vdekjes (film)
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Pas vdekjes (film)
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 55:30
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Kujtim Çashku
Skenari Nexhati Tafa
Autori Andon Zako Çajupi
Muzika e filmit Sokol Shupo
Kameramani Bashkim Asllani
Vangjush Vella
Drejtori artistik Josif Kromidha
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Kadri Roshi
Pavlina Mani
Robert Ndrenika
Prokop Mima
Aktorët tjerë
Shpëtim Shmili
Piro Xeci

Filmi "Pas vdekjes" është prodhim i vitit 1980. Regjia:Kujtim Çashku, Skenari: Nexhati Tafa, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Sokol Shupo

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekranizim i një nga thesaret e letërsisë shqipe “Klubi i Selanikut” të Çajupit. Viti 1908. Disa pseudo patriotë shqiptarë formojnë një klub me pretendimin se punojnë për të mirën e Shqipërisë. Secili nga ta ka një ëndërr: të jetë i famshëm dhe i pavdekshëm. Kjo dëshirë sfilitëse për famë dhe pavdekësi është vënë në shënjestër nëpërmjet sarkazmës veçanërisht me lojën e Zenelit shërbyesit të Skëndo beut.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]