Rënditjet ndërkombëtare të Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në vijim janë rënditje ndërkombëtare të Shqipërisë.

Përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Newsweek: Shtetet më të mira në botë 2010, e rënditi në vendin e 57 nga 100 shtete [2].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Popullsia 2011 renditi në vendin e 138 nga 242 shtete

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ismail Qemali, themeluesi i shtetit modern të Shqipërisë, dhe kryetar dhe kryeministër i parë i saj, në banknotën 500 lekë

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Indeksi i arsimimit, u rëndit në vendine e 77 nga 181 shtete.
 • Programi për Vlerësim të Studentëve Ndërkombëtar 2009,
  • Matematikë, u rëndit në vendine e 66 nga 74.
  • Shkencat, u rëndit në vendine e 65 nga 74.
  • Lexim, urëndit në vendine e 66 nga 74.
 • United Nations Development Programme: 2011, u rëndit në vendin e 9 nga 183 shtete.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Globalizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shëndetësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Instituti për Ekonomi dhe Paqe / EIU: Idneksi i Paqes Globale 2011, e rënditi në vendin e 63 nga 153 shtete [8]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shoqëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teknologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dallimi Gjinor në Botë Arkivuar 31 mars 2014 tek Wayback Machine, Forumi Ekonomik Botëror
 2. ^ "The World's Best shtete". Newsweek. 2010-08-15. Marrë më 2010-08-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "2012 Index of Economic Freedom". Heritage Foundation. 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Ease of Doing Business Index". Banka Botërore. 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Human Development Report 2011 - statistical annex (PDF)" (PDF). Human Development Report. 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Forumi Ekonomik Botëror Global Competitiveness Index 2012-2013 (PDF)
 7. ^ Francesca Levy, 07.14.2010 Table: The World's Happiest shtete forbes.com
 8. ^ Institute for Economics and Peace 2009 Global Peace Index Arkivuar 6 korrik 2010 tek Wayback Machine PDF faqja 11
 9. ^ "Corruption Perceptions Index 2010". Transparency International. 2011. Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2012. Marrë më 12 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Press Freedom Index 2011/2012". Reporters Without Borders. 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Freedom of the Press 2009" (PDF). Freedom House. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 gusht 2011. Marrë më 2009-05-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) PDF
 12. ^ "Democracy Index 2011". Economist Intelligence Unit. 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ The Travel & Tourism Competitiveness Report 2009 (PDF) Arkivuar 1 tetor 2009 tek Wayback Machine World Economic Forum