Sopocka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sopockë
Сопотско
Fshat
Sopockë
Sopockë
Popullsia
 • Gjithsej222
Emri i banorëveSopockar

Sopockë, (maqedonisht: Сопотско/Sopotsko) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2002, fshati kishte 222 banorë nga të cilët 36 ishin Shqiptarë, 184 maqedonë dhe 2 me kombësi tjetër.[1]

Sopocka kishte më shumë shqiptarë se sot, po shumë shkuan më mërgim dhe nuk u kthyen më. Arsye për këtë ishin diskriminimi nga qeveria jugosllave dhe komuna e Resnjës gjatë vitëve të 1980-ta, edhe mungesa e kushteve të mira dhe mundësive për zhvillim për shqiptarë. Maqedonët ishin ngaherë shumicë në fshat.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë fshat, të shumtë njerës janë bujq. Pe nga populli Maqedonas, një pakicë jeton në Resnjë dhe punon në zyrat administrate qeveritar, bankë ose dyqanë dhe vinë më fundjavës, ti punojnë arat me mollë. Kurse të shumica e fshatarëve Maqedonas janë bujqesor dhe kanë ara me mollë, vreshta etj. Pe nga populli Shqiptar, shumica janë bujqësor edhe nga arave të tyre në këtë koh janë me mollë, dhe pak me grurë, elp ose me vreshta. Përpara 1990-te fshati ishte blegtor, po ngadale u pakëso dhe sot njerëzia mbajnë shtazë veçëm për nevojë e tyre si qumësh, mish etj.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fshatin Sopockë ka një kishë dhe varret Maqedonas gjenden në malin e Bakojcës. Xhamia e Sopockës gjendet më poshtë pe nga kishës afër lumit Gornarekë, kur nis të hyjë në fshatin nga veriu. Ne vitin 2007, rinimi i Xhamisë e Sopockës u mbaruar në behar (muaj gusht). Sot xhamia ka minare te rejë (se më përparë nuk kishte iç), dhe xhamia është bojatisur me bojë rozë. Diaspora Shqiptare e fshatit Sopockës, mblodhi pare për të rinimit e xhamisë pe nga Australia, SHBA, Kanada dhe vende të tjera Evropiane. Xhamia sot është pa imam (hoxhë)edhe imami i Resnjës vjen kur ka vdekje, martesë ose synet, dhe i bën traditët. Varrët të Shqiptarëve janë nga maleve së lindjes qe quajen Marlit.

Në fshatin shumë vite më parë, të gjith komunitetë e festonin ditën e Shën Gjergjit dhe Shën Mitrit. Kurse ndryshimi kulturore ishte qe Shqiptarët nuk e mbanin simbolizmin Krishter në festimin për ato dite. Për Shqiptarët e Sopockës dhe tjetër Presparë Shqiptar, këto ditë për ta ishin datë dhe koh, kur për të mbjellë dhe kur të korret bujq bimësi. Kjo traditë, si në vende të tjera në krahinën e Prespës, është duke u bërë humbur në mesin e Shqiptarëve.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]