Dallime mes rishikimeve të "Stampa:Faqja kryesore/A e dini se"

Jump to navigation Jump to search
* Një lopë gjatë jetës së saj mund të japë 200.000 gota qumësht.
* Milingonat nuk flenë asnjëherë gjumë.
* Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.
* Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.
* Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.
* Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.
* Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
* Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz. Eskymo, një komb që jeton në veri të Europës në mes të borës e të akullit, përvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezë me të cilat plotësojnë shumë mirë nevojat ushqimore të trupit.
* Clemenceau, burri më i fortë i Francës dhe Tigri i luftës së Përgjithshme, hante 8 vezë në mëngjes dhe 5 vezë në mbrëmje.
* Në vendet e zhvilluara përqindja e të rritureve qe martohen ka rënë nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
* Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonia me 6 %.
* Në përëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
* Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeë.
* Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.
* Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
* Formuesi i ëmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte një fabrikator dinamiti.
* Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë. Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.
* Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
* Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
* Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
* Peshkaqenët nuk sëmuren.
* Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
* Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
* Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
* Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.

Menyja e lëvizjeve