Ndryshimi mes inspektimeve të "Afrika veriore"

Jump to navigation Jump to search
v
Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet
v (Drejtshkrim)
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
'''Afrika veriore''' është term i cili përdoret për përcaktimin e regjionit veriorë në kontinentin [[Afrika|afrikanë]]. Ky regjion sipas dokumenteve me të cilat punon apo e ndanë në regjione Afrikën [[Organizata e Kombeve të Bashkuara|OKB]]-ja ndahet nga nëntë shtete afrikane dhe territore të shteteve Evropiane. Sipërfaqja e përgjithshme e saj është diku 8,880,168 km<sup>2</sup> dhe ka rreth 227,604,849 banorë që d.m.th një dendësi banimi prej 25.6 banorëve për km<sup>2</sup>.
 
Teritori i [[Portugalia|Portugalisë]] dhe [[Spanja|Spanjës]] në këtë regjion afrikan zë një sipërfaqe prej afro 8321 km<sup>2</sup> dhe ka një popullsi të përafërt me të [[Kosova|Kosovës]] (rreth 2 077 393) por me një dendësi më të lartë se të Kosovës (249.6 banorë për km<sup>2</sup>). Kjo sipërfaqe përbëhet kryesisht nga ishujt që fizikisht janë të lidhur me Marokut mirëpo për shkake të ndodhive historike, politikisht kanë mbetur në duar të evropianëve dhe shërbejnë më shumë si vende turistike dhe strategjike. Si do që të jetë, edhe kjo pjesë gjeografikisht është pjesë e Afrikës.
| [[Addis Ababa]]
|-
| {{flagicon|Tunisia}} [[Tunizia|Tunizi]]
| align="right" | 163,610
| align="right" | 9,815,644
| —
|-
| [[Skeda:MadeiraFlag.png|20px]] [[Ishujt Medeira|Ishujt Madeira]] ([[Portugalia]])
| align="right" | 797
| align="right" | 245,000

Menyja e navigimit