Agăş

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Agăş
Komunë
Vendndodhja
Agăş (Rumania)
Agăş
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Bacău
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 210.40 [1] km2
Nr. fshatrave 8
Fshatrat Agăş, Beleghet, Coşnea, Cotumba, Diaconeşti, Goiasa, Preluci, Sulţa
Koordinatat 46° 29′ 0″ Veri

26° 13′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 6787 [2] banorë

Agăş është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 6787 banorësh dhe sipërfaqe 210.40 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 8 fshatrave: Agăş, Beleghet, Coşnea, Cotumba, Diaconeşti, Goiasa, Preluci, Sulţa.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)