Bogdăneşti (Bacău)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bogdăneşti (Bacău)
Komunë
Vendndodhja
Bogdăneşti (Bacău) (Rumania)
Bogdăneşti (Bacău)
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Bacău
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 320.04 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Bahna, Bogdăneşti, Filipeşti
Koordinatat 46° 13′ 0″ Veri

26° 41′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 2757 [2] banorë

Bogdăneşti (Bacău) është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 2757 banorësh dhe sipërfaqe 320.04 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Bahna, Bogdăneşti, Filipeşti. Fshatrat Cozăneşti, Nicoreşti, Părgăreşti dhe Satul Nou, që më parë ishin pjesë e komunës, u shkëputën dhe u bashkuan me komunën Oituz.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)