Sascut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sascut
Komunë
Vendndodhja
Sascut (Rumania)
Sascut
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Bacău
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 107,84 [1] km2
Nr. fshatrave 6
Fshatrat Bereşti, Conţeşti, Pânceşti, Sascut Sat, Sascut Târg, Schineni
Koordinatat 46° 11′ 0″ Veri

27° 4′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 10,241 [2] banorë

Sascut është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 10,241 banorësh dhe sipërfaqe 107,84 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 6 fshatrave: Bereşti, Conţeşti, Pânceşti, Sascut Sat, Sascut Târg, Schineni.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)