Căiuţi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Căiuţi
Komunë
Vendndodhja
Căiuţi (Rumania)
Căiuţi
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Bacău
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 134.82 [1] km2
Nr. fshatrave 9
Fshatrat Blidari, Boiştea, Căiuţi, Floreşti, Heltiu, Mărceşti, Popeni, Pralea, Vrânceni
Koordinatat 46° 11′ 0″ Veri

26° 56′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 5437 [2] banorë

Căiuţi është një komunë në qarkun BacăuRumani. Ka një popullsi prej 5437 banorësh dhe sipërfaqe 134.82 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 9 fshatrave: Blidari, Boiştea, Căiuţi, Floreşti, Heltiu, Mărceşti, Popeni, Pralea, Vrânceni.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)