Bocsig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bocsig
Komunë
Vendndodhja
Bocsig (Rumania)
Bocsig
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 66,48 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Bocsig, Mânerău, Răpsig
Demografia
Popullsia 3.576 [2] banorë

Bocsig është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.576 banorësh dhe sipërfaqe 66,48 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Bocsig, Mânerău, Răpsig.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1553.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)