Peregu Mare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Peregu Mare
Komunë
Vendndodhja
Peregu Mare (Rumania)
Peregu Mare
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 30,95 [1] km2
Nr. fshatrave 2
Fshatrat Peregu Mare dhe Peregu Mic
Demografia
Popullsia 1.782 [2] banorë

Peregu Mare është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.782 banorësh dhe sipërfaqe 30,95 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 2 fshatrave: Peregu Mare dhe Peregu Mic.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1241.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)