Buteni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Buteni
Komunë
Vendndodhja
Buteni (Rumania)
Buteni
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 92,84 [1] km2
Nr. fshatrave 4
Fshatrat Berindia, Buteni, Cuied, Păulian
Demografia
Popullsia 3.457 [2] banorë


Buteni është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 3.457 banorësh dhe sipërfaqe 92,84 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 4 fshatrave: Berindia, Buteni, Cuied, Păulian.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1387.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)