Iratoşu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Iratoşu
Komunë
Vendndodhja
Iratoşu (Rumania)
Iratoşu
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 37,70 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat ratoşu, Variaşu Mare, Variaşu Mic
Demografia
Popullsia 2.387 [2] banorë

Iratoşu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.387 banorësh dhe sipërfaqe 37,70 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: ratoşu, Variaşu Mare, Variaşu Mic.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1446.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)