Zăbrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Zăbrani
Komunë
Vendndodhja
Zăbrani (Rumania)
Zăbrani
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 117,78 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Chesinţ, Neudorf, Zăbrani.
Koordinatat 46° 4′ 0″ Veri

21° 33′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 4.643 [2] banorë

Zăbrani është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.643 banorësh dhe sipërfaqe 117,78 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Chesinţ, Neudorf, Zăbrani.

Vende me interes janë

  • Një kompleks arkitektonik që daton nga shekulli i nëntë
  • Kisha katolike në Neudorf, 1771
  • Varri i arkidukeshës Maria Anna Ferdinanda e Habsburgëve në Neudorf, që daton në vitin 1809

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)