Şicula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Şicula
Komunë
Vendndodhja
Şicula (Rumania)
Şicula
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 129,30 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Chereluş, Gurba, Şicula
Koordinatat 46° 26′ 0″ Veri

21° 45′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 4.495 [2] banorë

Şicula është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.495 banorësh dhe sipërfaqe 129,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Chereluş, Gurba, Şicula.

Ekzistenca e fshatit Şicula është dokumentuar qe prej vitit 1334, por fshati më i vjetër është Gurba, i përmendur në dokumente të vitit 1213.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)