Zimandu Nou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Zimandu Nou
Komunë
Vendndodhja
Zimandu Nou (Rumania)
Zimandu Nou
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Stema Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 74,30 [1] km2
Nr. fshatrave 3
Fshatrat Andrei Şaguna, Zimandcuz, Zimandu Nou.
Koordinatat 46° 17′ 0″ Veri

21° 24′ 0″ Lindje

Demografia
Popullsia 4.695 [2] banorë

Zimandu Nou është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.695 banorësh dhe sipërfaqe 74,30 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 3 fshatrave: Andrei Şaguna, Zimandcuz, Zimandu Nou..

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)