Socodor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Socodor
Komunë
Vendndodhja
Socodor (Rumania)
Socodor
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 112,60 [1] km2
Demografia
Popullsia 2.276 [2] banorë

Socodor është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 2.276 banorësh dhe sipërfaqe 112,60 km².

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1299. Gjurmët e banimit në këtë fushë kanë humbur në errësirën e kohës. Arkeologët kanë zbuluar objekte qeramike që i përkasin kulturës Osmane, gjurmë nga Epoka e Bronzit dhe dy kupola varrimi që i përkasin kulturës Avare.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)