Dezna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dezna
Komunë
Vendndodhja
Dezna (Rumania)
Dezna
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 83,50 [1] km2
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Buhani, Dezna, Laz, Neagra, Slatina de Criş
Demografia
Popullsia 1.372 [2] banorë

Dezna është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.372 banorësh dhe sipërfaqe 83,50 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Buhani, Dezna, Laz, Neagra, Slatina de Criş.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1318. Monumenti më i rëndësishm i zonës është një kishë ortodokse e ndërtuar mbi themelet e një ndërtese romake të lashtë, me afreske që datojnë që nga shekulli XVI - XVII. Sipas gojëdhënave popullore, kisha është përdorur më parë si dyqan baruti.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)