Dieci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Dieci
Komunë
Vendndodhja
Dieci (Rumania)
Dieci
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 84,69 [1] km2
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Cociuba, Crocna, Dieci, Revetiş, Roşia
Demografia
Popullsia 1.616 [2] banorë

Dieci është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 1.616 banorësh dhe sipërfaqe 84,69 km2. Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Cociuba, Crocna, Dieci, Revetiş, Roşia. Ekonomia e zonës është e bazuar kryesisht në bujqësi, por ka edhe një gurore të andezitit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1613.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)