Şagu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Şagu
Komunë
Vendndodhja
Şagu (Rumania)
Şagu
Administrimi
Shteti Flamuri [[Rumania Rumania]]
Qarku Qarku Arad
Statistika dhe Transporti
Sipërfaqja 102,66 [1] km2
Nr. fshatrave 5
Fshatrat Cruceni, Firiteaz, Fiscut, Hunedoara Timişană, Şagu
Demografia
Popullsia 4.009 [2] banorë

Şagu është një komunë në qarkun AradRumani. Ka një popullsi prej 4.009 banorësh dhe sipërfaqe 102,66 km². Komuna është formuar nga bashkimi i 5 fshatrave: Cruceni, Firiteaz, Fiscut, Hunedoara Timişană, Şagu.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë përmendet për herë të parë në vitin 1333.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Rumanisht) Databaza e regjistrimit të popullsisë në Rumani (2002)
  2. ^ (Rumanisht) Të dhëna nga Instituti Kombëtar i Statistikave (1 janar 2009)