Laçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Laç)
Shko te: navigacion, kërko
Gjendeni te artikulli Laçi. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Laçi
Laçi
Laçi (Shqipëria)
Laçi
Laçi (Shqipëria)

Koordinatat:41°38′08″ Veri 19°42′47″ Lindje 41.6355556, 19.7130556

Të dhënat baze
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Kurbinit
Targat e automjeteve LA
Sipërfaqja 13.5 km²
Popullsia
Dendësia e popullsisë
30,059 banorë
2,226.6 ban/km²
Kodi postar 4701-4702 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 53
Aeroporti Nënë Tereza 45 km nga Laçi
Politika
Kryetari Artur Bardhi (PS)
Partia udhëheqëse Partia Socialiste
Të tjera
Vendasit Laçjanë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Laçi është vendbanim në Shqipëri e ben pjese ne rrethin e Kurbinit.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Është qendër e rrethit të Kurbinit. Dikur quhej Sebastë, pasi shtrihej në kodrën përballë kishës së Shën Ndoit, ku sot ndodhen rrënojat e kalasë së Sebastës. Laçi u shpall qytet në vitin 1959.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti i Laçit ndodhet 11 km larg nga bregdeti i Adriatikut. Klima është mesdhetare fushore. ai ndodhet ne qarkun e lezhes dhe ne rrethin e kurbinit.nuk ka klima kontinentale. ndodhet ne veri te ultesire perendimore.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klime eshte mesdhetare fushore, me te kater stinet e vitit, por Laçin e kap edhe ereret e lugines se Matit.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Para regjimit komunist,në qytetin e Laçit kishte disa fabrika,mirëpo sot ato nuk funksionojnë.Aktualisht,qyteti ka një gjykatë,një spital dhe një stacion hekurudhorë.

Haeuser in Lac 07.08.2012.JPG

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Laçi është drejtuar tradicionalisht nga e djathta por, në zgjedhjet e 8 majit fitoi kualicioni i majte AA.[Cito burimet]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Pergjithesisht lacianet nuk kane kulture.

Kisha e Shna Ndout[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Kodet postare të Shqipërisë

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]