Jump to content

Çmimi i madh i Italisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çmimi i madh i Italisë
Autodromo Nazionale Monza
Xhiro 53
Gjatësia e qarkut 5.793 km (3.600 milje)
Gjatësia e garës 306.720 km (190.596 milje)
Pilot me më shumë fitore Flamuri Michael Schumacher
Flamuri Lewis Hamilton (5)
Ekip me më shumë fitore Ferrari (19)
Sezoni i fundit (2018):
Piloti fitues Flamuri Lewis Hamilton
Ekipi fitues Mercedes
Koha e fituesit 1:16:54.484
Koha e pol pozitës 1:19.119
Pol - piloti Flamuri Kimi Räikkönen
Pol - ekipi Ferrari
Xhiro më e shpejtë 1:22.497
Xhiro - piloti Flamuri Lewis Hamilton
Xhiro - ekipi Mercedes


Çmimi i madh i Italisë (Italisht: Gran Premio d'Italia) është një nga garat më të rëndësishme dhe më jetëgjata të kalendarit të Formula Një. Çmimet e mëdha të Italisë dhe Britanisë janë të vetmet gara të Kampionatit Botëror të Formula Një që janë zhvilluar vazhdimisht që nga themelimi në vitin 1950, kjo pasi Çmimet e mëdha të Monakos dhe Belgjikës kanë humbur disa sezone në të kaluarën.

Çdo Çmim i madh i Italisë është zhvilluar në Monza me përjashtim të sezonit 1980, ku gara u mbajt në Imola. Çmimi i madh i Italisë ka nisur si pjesë e Kampionatit Evropian nga viti 1935 e deri në 1938. Pista është përdorur si pjesë e Çmimit të madh të Evropës shtatë herë ndërmjet viteve 1923 dhe 1967.

Fituesit e Çmimit të madh të Italisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesit e shumfishtë (pilotët)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pilotët me shkronja të trasha garonjë në sezonin aktual të Kampionatit Botëror të Formula Një.
Sfondi rozë tregon që gara nuk ka qënë pjesë e Kampionatit Botëror të Formula Një.
Sfondi i verdhë tregon që gara ka qënë pjesë e Kampionatit Evropian para-Luftës së Dytë Botërore.

Fitore Piloti Vitet
5 Flamuri Michael Schumacher 1996, 1998, 2000, 2003, 2006
Flamuri Lewis Hamilton 2012, 2014, 2015, 2017, 2018
4 Flamuri Nelson Piquet 1980, 1983, 1986, 1987
3 Italia Tazio Nuvolari 1931, 1932, 1938
Flamuri Alberto Ascari 1949, 1951, 1952
Flamuri Juan Manuel Fangio 1953, 1954, 1955
Flamuri Stirling Moss 1956, 1957, 1959
Flamuri Ronnie Peterson 1973, 1974, 1976
Flamuri Alain Prost 1981, 1985, 1989
Flamuri Rubens Barrichello 2002, 2004, 2009
Flamuri Sebastian Vettel 2008, 2011, 2013
2 Italia Luigi Fagioli 1933, 1934
Gjermania Rudolf Caracciola 1934, 1937
Flamuri Phil Hill 1960, 1961
Flamuri John Surtees 1964, 1967
Flamuri Jackie Stewart 1965, 1969
Flamuri Clay Regazzoni 1970, 1975
Flamuri Niki Lauda 1978, 1984
Flamuri Ayrton Senna 1990, 1992
Flamuri Damon Hill 1993, 1994
Flamuri Juan Pablo Montoya 2001, 2005
Flamuri Fernando Alonso 2007, 2010

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Italian Grand Prix – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale