2009 Çmimi i madh i Kinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga F1 Kina - 2009)
Jump to navigation Jump to search

Çmimi i madh i Kinës ishte mbajtur si zakonisht në Shanghai, në një pistë 5.451 km. Gara nisi nën kushtet e tmerrshme të shiut, dhe nisi me "Safety Car" për disa xhiro. Pjesa pas Safety Car ishte plot aksidente, si Jarno Trulli u godit me pjesën e parme të makinës së Robert Kubicës, në kthesën e 16. Kryesuesi Vettel u kontaktua me Sébastien Buemi, duke bërë një pit-stop të detyruar. Lewis Hamilton doli nga pista duke u rrotulluar dhe humbur pozicione. Vettel konsolidoi kryesimin nga Mark Webber. Red Bulli bëri një garë perfekte, duke siguruar vendin e parë fare. Ferrari dështoi të siguronte pikë për të tretën garë radhazi. Gara mbaroi me 305,256 km ose 189,672 milje.