Federata Evropiane e Hendbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Federata Evropiane e Hendbollit
European Handball Federation
ShkurtesaEHF
Formuar më17 nëntor 1991 (1991-11-17) (31 vite më parë)
LlojiContinental Sports Federation
SeliaVienna, Austria
Rajoni i shërbimit
Europe
Anëtarëthip
50 Full Members
2 Associate Members
Gjuha zyrtare
Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
President
Michael Wiederer Austria Austria
Vice-President
Predrag Bošković Mali i Zi Mali i Zi
Treasurer
Henrik La Cour Danimarka Danimarka
Honorary President
Jean Brihault  Franca
Organi
EHF Congress
Faqja në internetwww.eurohandball.com

Federata Evropiane e Hendbollit (FEH) - European Handball Federation (EHF) është organizatë sportive e hendbollit evropian. Federata është themeluar më 17 nëntor të vitit 1991, dhe tani përbëhet prej 50 federatave anëtare dhe dy federatave të asociuara (Anglia dhe Skocia). Selia e saj është në Vjenë, Austri. President aktual i FEH - EHF është Michael Wiederer, i cili ishte zgjedhur më 17 nëntor 2016 dhe do të shërbejë deri në vitin 2020. Federata festoi 20-vjetorin e themelimit më 17 nëntor të vitit 2011 në një gala organizim nën sloganin 'Heart Beat Handball'. [1] [2]

Historiku i Federatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EHF u themelua më 17 nëntor të vitit 1991 në Berlin, Gjermani. Kongresi i parë i FEH -së u mblodh më 5 qershor të vitit 1992 ku edhe u caktua selia e saj në Vjenë, Austri nga 1 shtatori i atij viti. Në vitin 2012 FEH - EHF festoi 20 vjetorin e themelimit dhe të ekzistences së saj. Në vitet e mëvonshme, numri i vendeve anëtare është zgjeruar nga 29 vende anëtare sa ishin në fillim në 50 vende anëtare, pas anëtarësimit të plotë të Republikës së Kosovës në Kongresin e FEH - EHF në Dublin, Irlandë, në shtator të vitit 2014. [1] [3]

Vendet anëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Kosovo becomes a full member of the European Handball Federation". European Handball Federation. Marrë më 20 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "EHF birthday". European Handball Federation. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 15 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "EHF Office celebrates 20 years in Vienna". European Handball Federation. Marrë më 1 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]