Jeison Murillo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jeison Murillo
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJeison Fabián Murillo Cerón
Datëlindja (1992-05-27) 27 maj 1992 (31 vjeç)
VendlindjaCali, Kolumbi
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniQëndër mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Barcelona
(në huazim nga Valencia)
Numri17
Karriera me të rinjtë
2009Deportivo Cali
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2011Udinese0(0)
2010–2011Granada B (huazim)
2011–2015Granada51(1)
2011–2012Cádiz (huazim)27(3)
2012–2013Las Palmas (huazim)37(3)
2015–2018Internazionale61(2)
2017–2018Valencia (huazim)17(0)
2018–Valencia1(0)
2018–2019Barcelona (huazim)2(0)
2019–2020Sampdoria (huazim)0(0)
2020–Sampdoria0(0)
2020–Celta (huazim)8(0)
Karriera ndërkombëtare
2009Kolumbia U176(1)
2011Kolumbia U204(0)
2014–Kolumbia29(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 7 mars 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 19 nëntor 2019

Jeison Fabián Murillo Cerón (lindur më 27 maj 1992) është një futbollist profesionist kolumbian i cili luan si qëndër mbrojtës për klubin spanjoll Celta në huazim nga Sampdoria dhe kombëtaren kolumbiane.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme / Granada[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Cali,[1] Murillo u ble nga Udinese e Italisë pak pasi kishte kaluar ditëlindja e tij e 18të, duke u huazuar menjëherë te Granada CF si pjesë e partneritetit midis dy klubeve. Ai e shpenzoi vitin e parë në Spanjë me rezervat, në ligat rajonale.

Në fillim të shkurtit 2012, Murillo u ble përfundimisht nga andaluzianët,[2] por i shpenzoi sezonet e tjera në huazim po në Spanjë, duke luajtur me Cádiz CF[3] dhe UD Las Palmas.[4] Ai shënoi katër gola në vitin e tij të parë si profesionist, përfshirë një dygolësh më 9 mars 2013 në fitoren 3–2 në transfertë kundër UD Almería në kampionatin Segunda División;[5] në të dyja rastet, nuk nuk u paraqit në mënyrë të suksesshme në ndeshjet play-off.

Murillo u rikthye te Granada në verën e vitit 2013,[6] duke debutuar në La Liga më 18 gusht 2013 në fitoren 2–1 kundër Osasunës (90 minuta të plota).[7] Ai shënoi golin e parë në elitën e futbollit spanjoll më 10 janar të vitit tjetër, të parin e fitores 4–0 në shtëpi kundër Real Valladolidit.[8]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2015, Murillo u ble nga klubi italian Internazionale dhe firmosi një kontratë pesë-vjeçare. Transferimi u bë zyrtar në korrik dhe kushtoi 2 milion sëbashku me bonuset, me lojtarin që do të fitonte 1 milion € në vit.[9]

Valencia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 gusht 2017, Murillo u rikthye në Spanjë duke u bashkuar me klubin elitar Valencia në një huazim dy-vjeçar me detyrim blerje.[10]

Më 20 dhjetor 2018, Murillo u bashkua me Barcelonën në formë huazimi deri në fund të sezoni me mundësi blerje për 25 milion €.[11][12] Paraqitja e tij e parë zyrtare erdhi tre javë më vonë në humbjen 2–1 ndaj Levantes në ndeshjen e raundit të 16-tave të Copa del Rey; ai luajti 90 minuta si dhe u ndëshkua me karton të verdhë.[13] Ai luajti edhe në ndeshjen e kthimit në Camp Nou që u mbyll me triumfin 3–0 të Barcelonës.[14]

Sampdoria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 korrik 2019, Murillo u transferua në formë huazimi te Sampdoria për shifrën fillestare 2 milion € me detyrim blerje në fund të sezonit për 13 milion €.[15] Ai firmosi një kontratë katër-vjeçare me klubin italian.[15]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Murillo bëri debutimin e tij me Kolumbinë më 10 tetor 2014, duke luajtur 30 minuta në fitoren 3–0 në ndeshjen miqësore kundër El Salvadorit. Ai ishte pjesë e skuadrës që do të luante në 2015 Copa América, duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes së dytë në fazën e grupeve kundër Brazilit.[16] Në çerek-finale kundër Argjentinës, Murillo zhvilloi një performancë fantastike duke ndihmuar skuadrën që ta mbyllte kohën e rregullt në barazim pa gola, po ishte një nga tre lojtarët e Kolumbisë që humbën penallti me Argjentinën që fitoi 5–4.[17] Ai ishte shënoi golin e vetëm të Kolumbisë në këtë turnament.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 27 qershor 2015[18]

Klubi Sezoni Liga Kupa[nb 1] Evropa Tjetër Gjithsej
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Granada 2013–14 32 1 2 0 34 1
2014–15 19 0 0 0 19 0
Gjithsej 51 1 2 0 53 1
Cádiz (huazim) 2011–12 27 3 2 0 29 3
Gjithsej 27 3 2 0 29 3
Las Palmas (huazim) 2012–13 37 3 4 0 41 3
Gjithsej 37 3 4 0 41 3
Internazionale 2015–16 0 0 0 0 0 0
Gjithsej 0 0 0 0 0 0
Gjithsej karriera 115 7 8 0 123 7
 1. ^ Përfshirë kompedicionet e kupës si Copa del Rey dhe Coppa Italia

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 tetor 2018[19]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Kolumbia 2014 4 0
2015 11 1
2016 10 0
2017 0 0
2018 2 0
Gjithsej 27 1

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golat dhe rezultatet me kombëtaren kolumbiane.
Nr. Data Vendi Kundështari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 17 qershor 2015 Monumental David Arellano, Santiago, Kili Flamuri Brazili 1–0 1–0 2015 Copa América

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "'Tengo muchas ansias de ir a aprovechar esta oportunidad': Murillo" ['Jam shum i uritur për të shfrytëzuar këtë mundësi': Murillo] (në spanjisht). El Tiempo. 6 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2014. Marrë më 9 janar 2015.
 2. ^ "Boateng y Murillo firman su continuidad" [Boateng dhe Murillo firmosin] (në spanjisht). Granada en Juego. 6 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2014. Marrë më 23 janar 2014.
 3. ^ "Murillo y su presente en Cádiz" [Murillo tani te Cádiz] (në spanjisht). ESPN FC. 7 dhjetor 2011. Marrë më 23 janar 2014.
 4. ^ "Jeison Murillo se marcha a Las Palmas en calidad de cedido" [Jeison Murillo kalon te Las Palmas në huazim] (në spanjisht). Ideal. 25 korrik 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2014. Marrë më 23 janar 2014.
 5. ^ "Las Palmas deja al Almería sin remontada en el descuento" [Las Palmas mposht Almerían me përmbysje në kohën shtesë] (në spanjisht). Diario AS. 9 mars 2013. Marrë më 23 janar 2014.
 6. ^ "Jeison Murillo regresa al Granada" [Jeison Murillo rikthehet tek Granada] (në spanjisht). Goal.com. 31 maj 2013. Marrë më 23 janar 2014.
 7. ^ "Granada hold on for victory" [Granada mbahet për fitoren] (në anglisht). ESPN FC. 18 gusht 2013. Marrë më 23 janar 2014.
 8. ^ "Big win halts Granada's slide" [Fitorja e madhe ndal rrëshqitjen e Granadës] (në anglisht). ESPN FC. 10 janar 2014. Marrë më 23 janar 2014.
 9. ^ "Pina, pres. Granada: "Murillo all'Inter per 8 mln più bonus. L'ingaggio..."" [Pina, shtypi Granada.: "Murillo te Inter për 8 mln plus bonuset. Marrëveshja..."] (në italisht). FC Inter News. 5 shkurt 2015. Marrë më 1 mars 2015.
 10. ^ "Zyrtare: Valencia huazon Murillon". Telegrafi.com. 18 gusht 2017. Marrë më 22 dhjetor 2018.
 11. ^ "Jeison Murillo, new FC Barcelona player" [Jeison Murillo, lojtari i ri i FC Barcelonës] (në anglisht). FC Barcelona. 20 dhjetor 2018. Marrë më 22 dhjetor 2018.
 12. ^ "Jeison Murillo, afrimi i parë i Barçës për merkaton e janarit". Top-Channel.tv. 21 dhjetor 2018. Marrë më 22 dhjetor 2018.
 13. ^ "VIDEO/ Barcelona zhgënjen pa Mesin, Levante e mposht në Kupë". Gazeta Panorama. 10 janar 2019. Marrë më 2 shkurt 2019.
 14. ^ "VIDEO/ Mesi dhe Dembele mposhtin Levanten, por Barcelona mund të eliminohet në tavolinë". Panorama Sport. 17 janar 2019. Marrë më 2 shkurt 2019.
 15. ^ a b "ZYRTARE/ Ish-lojtari i Interit dhe Barcelonës rikthehet në Serinë A". Panorama Sport. 13 korrik 2019. Marrë më 13 korrik 2019.
 16. ^ "Kolumbia thyen Brazilin, sherr masiv në fund". Panorama Sport. 19 qershor 2015. Marrë më 19 qershor 2015.
 17. ^ "Argjentina mposht Kolumbinë, kalon në gjysmëfinale të Kupës së Amerikës". Top-Channel.tv. 27 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2016. Marrë më 27 qershor 2015.
 18. ^ "Jeison Murillo" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 27 qershor 2015.
 19. ^ Benjamin Strack-Zimmermann. "Jeison Murillo" (në anglisht). National-Football-Teams.com. Marrë më 2 shkurt 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]