Kévin Constant

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kévin Constant

Kévin Constant me AC Milanin në vitin 2012
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKévin Constant
VendlindjaFréjus, Francë
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri21
Karriera me të rinjtë
Toulouse
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008Toulouse4(0)
2008–2011Châteauroux79(15)
2010–2011Chievo (në huazim)32(2)
2011Chievo0(0)
2011–2012Genoa21(1)
2012–Milan1(0)
Karriera ndërkombëtare
2004Franca U173(1)
2007–Guinea12(2)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 gusht 2012 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 09:10, 29 dhjetor 2010 (UTC)

Kévin Constant (lindur më 15 maj 1987 në Fréjus, Var) është futbollit guinean i lindur në Francë i cili luan për skuadrën italiane në Serie A, A.C. Milan.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Constant bëri progres nga radhët e lojtarëve në pankinë. Në vitin 2006, ai u promovua në skuadrën e parë të Toulouse. Në vitin 2008, ai kaloi tek skuadra e LB ChâteaurouxLigue 2.

Në shtator të vitit 2010, ai u huazua nga Chievo. Marrëveshja e huazimit u bë e përhershme në qershor 2011.

Në korrik 2011, ai kaloi tek Genoa.

Më 20 qershor 2012, Constant dhe Acerbi, që të dy, nga C.F.C. Genoa kaluan tek Milani. Constant në formë huazim me opsion për ta blerë në fund të sezonit, ndërsa Acerbi u ble përfunsimisht për një tarifë të padeklaruar.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Constant filloi ta përfaqësojë Francën U17 në vitin 2004. Ai u kualifikua për të luajtur me Guinean nga nëna e tij. Ai e bëri debutimin e tij më 14 tetor 2007, në një ndeshje miqësore kundrejt Senegalit. Më 10 tetor 2010, Constant e shënoi golin e tij të parë në ndeshjen për eliminatoret e Kupës së Kombeve Afrikane 2012 kundrejt Nigerisë.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Oponenti Shënimi Rezultati Kompeticioni
1 10 tetor 2010 Conakry Nigeria 1–0 Fitore Eliminatoret për Kupën e Kombeve Afrikane 2012