Kantoni Bléré

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Bléré
Canton Bléré
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Tours
Kryeqëndra Bléré
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 349 km2
Popullsia 22.638 banorë 2007
Dendësia 64,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3703

Kantoni Bléré (frëngjisht: Canton de Bléré) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Bléré. Ka sipërfaqe 349km2 dhe popullsi 22638 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Bléré aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Alain Kerbriand-Postic

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]