Kantoni Preuilly-sur-Claise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Preuilly-sur-Claise
Canton Preuilly-sur-Claise
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Loches
Kryeqëndra Preuilly-sur-Claise
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 264,02 km2
Popullsia 5.160 banorë 2009
Dendësia 19,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3718
Kantoni Preuilly-sur-Claise – harta_foto

Kantoni Preuilly-sur-Claise (frëngjisht: Canton de Preuilly-sur-Claise) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Preuilly-sur-Claise. Ka sipërfaqe 264.02km2 dhe popullsi 5160 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Preuilly-sur-Claise aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Gilles Bertucelli

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]