Kantoni Azay-le-Rideau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Azay-le-Rideau
Canton Azay-le-Rideau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Chinon
Kryeqëndra Azay-le-Rideau
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 259 km2
Popullsia 14.080 banorë 2007
Dendësia 54,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3702

Kantoni Azay-le-Rideau (frëngjisht: Canton d'Azay-le-Rideau) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Azay-le-Rideau. Ka sipërfaqe 259km2 dhe popullsi 14080 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Azay-le-Rideau aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Éric Loizon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]