Kantoni Neuvy-le-Roi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Neuvy-le-Roi
Canton Neuvy-le-Roi
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Tours
Kryeqëndra Neuvy-le-Roi
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 254 km2
Popullsia 6.545 banorë 2007
Dendësia 25,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3717

Kantoni Neuvy-le-Roi (frëngjisht: Canton de Neuvy-le-Roi) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Neuvy-le-Roi. Ka sipërfaqe 254km2 dhe popullsi 6545 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Neuvy-le-Roi aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Henri Zamarlik

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]