Kantoni Saint-Avertin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Avertin
Canton Saint-Avertin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Tours
Kryeqëndra Saint-Avertin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 13 km2
Popullsia 14.006 banorë 2007
Dendësia 1.077,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3732

Kantoni Saint-Avertin (frëngjisht: Canton de Saint-Avertin) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Avertin. Ka sipërfaqe 13km2 dhe popullsi 14006 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Avertin aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Gérard Paumier

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]