Kantoni Montbazon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montbazon
Canton Montbazon
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Indre-et-Loire
Arrondissement Tours
Kryeqëndra Montbazon
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 142 km2
Popullsia 23.212 banorë 2007
Dendësia 163,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 3714

Kantoni Montbazon (frëngjisht: Canton de Montbazon) është një kantondepartamentin Indre-et-Loire, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montbazon. Ka sipërfaqe 142km2 dhe popullsi 23212 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montbazon aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Marisol Touraine

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]