Kantoni Carbet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Carbet
Canton du Carbet
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Martinique
Departamenti Martinique
Arrondissement Saint-Pierre (Martinique)
Kryeqëndra Le Carbet
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 49,37 km2
Popullsia 5.641 banorë 2009
Dendësia 114,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 97204
Kantoni Carbet – harta_foto

Kantoni Carbet (frëngjisht: Canton du Carbet) është një kantondepartamentin Martinique, rajonin MartiniqueFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Carbet. Ka sipërfaqe 49.37km2 dhe popullsi 5641 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Carbet aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008 - 2014 - Jean-Claude Écanvil

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]