Kantoni Saint-Cernin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Cernin
Canton de Saint-Cernin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Cantal
Arrondissement Aurillac
Kryeqëndra Saint-Cernin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 146,43 km2
Popullsia 2.502 banorë 2010
Dendësia 17,09 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1518

Kantoni Saint-Cernin (frëngjisht: Canton de Saint-Cernin) është një kantondepartamentin Cantal, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Cernin. Ka sipërfaqe 146.43km2 dhe popullsi 2502 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Cernin aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - François Lachaze

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]