Kantoni Riom-ès-Montagnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Riom-ès-Montagnes
Canton de Riom-ès-Montagnes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Cantal
Arrondissement Mauriac
Kryeqëndra Riom-ès-Montagnes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 233,38 km2
Popullsia 4.698 banorë 2010
Dendësia 20,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1515

Kantoni Riom-ès-Montagnes (frëngjisht: Canton de Riom-ès-Montagnes) është një kantondepartamentin Cantal, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Riom-ès-Montagnes. Ka sipërfaqe 233.38km2 dhe popullsi 4698 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Riom-ès-Montagnes aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]