Kantoni Saint-Mamet-la-Salvetat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Mamet-la-Salvetat
Canton de Saint-Mamet-la-Salvetat
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Auvergne
Departamenti Cantal
Arrondissement Aurillac
Kryeqëndra Saint-Mamet-la-Salvetat
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 277,83 km2
Popullsia 6.212 banorë 2010
Dendësia 22,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1521

Kantoni Saint-Mamet-la-Salvetat (frëngjisht: Canton de Saint-Mamet-la-Salvetat) është një kantondepartamentin Cantal, rajonin AuvergneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Mamet-la-Salvetat. Ka sipërfaqe 277.83km2 dhe popullsi 6212 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Mamet-la-Salvetat aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]