Kate Holmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kate Holmes
Katie Holmes making a speech at the National Memorial Day in Washington, D.C., May 24, 2009
Holmes at the National Memorial Day in Washington, D.C., May 24, 2009

Kate Noelle "Katie" Holmes (lindi më 18 dhjetorë të vitit 1978)[1] është një aktore dhe modele Amerikane e cila për herë të parë u bë e famshme në rolin e saj si Joey PotterThe WB televizionin Dawson's Creek nga viti 1998 deri në vitin 2003. Ajo u shfaq me një triller në vitin 1998 si Disturbing Behavior, e cila fitoi në MTV Movie Award për performancën më të mirë. Në vitin 2000 u paraqit në Wonder Boys e cila mori lavdrata të mira nga shumë kritikë . Holmes drejtoi Saturday Night Live më 24 shkurt, 2001.

Holmes pati një rol në vitin 2003 në Pieces of April, në një komedi prej rëre për një familje jofunksionaleThanksgiving. Audienca dhe shumë kritikë u pajtuan se Holmes kishte dhënë performancën më të mirë në film. Në vitin 2005 filmi Batman Begins, ishte filmi më i sukesesshëm në karrierën e saj deri më sot ,[2] ajo luajti Rachel Dawes,si një avokate në prokurori në qytetin Gotham si një karakter i dashur për fëmijët . Ajo gjithashtu u paraqit në shtëpinë e artit me filma të këtillë The Ice Storm, si filma horror Don't Be Afraid of the Dark si dhe duke përfshirë filma triller si Abandon.

Martesa e saj me aktorin Tom Cruise[3] (2006–2012) tërheku vëmendje të madhe të medias të cilët i qujatën një supercouple duke i emërtuar si "TomKat".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holmes ka lindur në Toledo, Ohio.[4] Ajo është fëmiu më i ri nga pesë fëmijët e lindur nga Kathleen, një zonjë shtëpiake dhe nga Martin Joseph Holmes, një avokat .[5][6] Ajo ka tri motra dhe një vëlla. Holmes u pagëzua si një katolike Romake.[7]

Ajo është një nga femrat që diplomoi Notre Dame Academy në Toledo .[8][9] Babai i saj dëshironte që të bëhej mjeke .[9]

Në moshën 14 vjeçare , ajo filloi në një shkollë modelimi në Toledo e udhëhequr nga Margaret O'Brien,i cili e mori atë në International Modeling and Talent Association (IMTA) e mbajtur në New York në vitin 1996.Përfundimisht , Holmes nënshkroi një marëveshje me një agjent pas bisedës së performancë nga To Kill a Mockingbird. Ajo dërgoi një kërkesë për filmin 1997 The Ice Storm, e drejtuar nga Ang Lee. Ajo lujati rolin e Libbets Casey, në të cilën lujatën edhe Kevin Kline dhe Sigourney Weaver.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1997–2003: Zhvillimi i karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katie Holmes

Në janar të vitit 1997, Holmes shkoi në Los Angeles për sezonin e pilotit. Në Toledo Blade e raportoi , se asaj ju kishte ofruar roli udhëheqës në Buffy the Vampire Slayer por ajo refuzoi .Columbia Tri-Star Television, producentet e një shfaqje të re të quajtur Dawson's Creek që ishte krijuar nga një skenarist Kevin Williamson, i kërkoi asj të vijë në Los Angeles për prova, por kishte një konfliktë me orarin e saj. "Isha duke e interpretuar në shkollën time, Damn Yankees. Dhe luaja si Lola. Unë mendoj se nuk duhet ta lë shkollën. Ne tashmë kemi shitur shume bileta . Dhe i thash Kevin dhe The WB, 'Më vjen keq. Nuk mund të takohem me ju në këtë javë. Kamë angazhime të tjera.'"[10]>[11]

Producentët e lejuan atë të bejë prova me video. Holmes lexoi për pjesën e Joey Potter, Tomboy miku më i mirë i karakterit Dawson, nëna e saj duke lexuar linjat e Dawsons [10][12] The Hollywood Reporter pohoi historin e audicionit të Holmes "ajo bëri gjëra adekuade" dhe "askush nuk e besoi se një femër mund ta bëjë këtë audicion nga Federal Express."[13] Holmes fitoi pjesën e saj. Paul Stupin,producenti i emisionit , tha se reagimet e para të tij duke e parë atë ne audioencën ishte " Ky është Joey Potter!"[14] Producenti dhe kreatori Kevin Williamson thotë Holmes ishte një " kombinim i veçant i talentit, bukurisë dhe aftësisë që e bëjnë Hollywood të vijnë. Por ishte vetëm fillimi. "[15] Williamson mendoi se ajo është e duhura që të duket si Joey Potter.[16] Ndërsa Dawson's Creek kishte komente të përziera,[17] Holmes arriti të tërheq vëmendje kombëtare .[18][19] Holmes shumë shpejtë u bë personzh kryesor në faqet e magzinës Seventeen, TV Guide, dhe "Rolling Stone." Përgjat kohës së saj si një pjesmarrëse në Dawson's Creek, Holmes lujati rolin e parë të saj në një film të vitit 1998 Disturbing Behavior. Në vitin 1999 Holmes luajti si një punëdhënës në një supermarketDoug Limansi pjesë e asamblesë Go.[20] Viti 2000 e pa të ardhmen e Holmes në dy role të filmit.I pari ishte në Wonder Boys,e drejtuar nga Curtis Hanson nga novela e Michael Chabon. Filmi e tregon ngjarjen e një mësuesi kreativ me një shkrim univerzitar, me Michael Douglas në rolin kryeor. Dawson's Creek përfundoi në 2003, dhe Holmes ishte aktorja e vetme qe u shfaq në të gjitha episodat. "

2003–2009: Fokusimi ne karrierën e filmit, pauzën e shkurtër, dhe puna në teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katie Holmes

Roli i parë i Holmes ishte në vitin 2003 nëDawson's CreekPieces of April, një komedi prej rëre rreth një familje jofunksionaleThanksgiving.

Holmes ishte konkurent për rolin e Christine Daaé në 2005 The Phantom of the Opera,[21] por ajo humbi rolin si Emmy Rossum.Ajo më vonë luajti si vajza e Presidentit në First Daughter, e cila ishte orgjinal për tu realizuar në janar të vitit 2004 në të njejtën ditë me Chasing Liberty, një film tjetër rreth një vajze të presidentit, por ishte realizuar në shtator të vitit 2004 dhe biletat u shitën. First Daughter, u drejtua nga Forest Whitaker, gjithashtu lujati Michael Keaton si babai i saj dhe Marc Blucas si dashuria e saj për interes.

Pas kthimit të saj në televizion në 2008, Holmes u shfaq në një episodë Eli Stone si Grace, një avokat, si dhe këndimi dhe vallëzimi ishin të vlersuar nga Tim Stack të Entertainment Weekly.[22]

2010: Puna në Televizion dhe të kthyerit në film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të Korikut 2009, Holmes filloi të filmonte një xhirim të ri të 1970−ve Don't Be Afraid of the Dark; filmi u realizua në gusht të vitit 2011.[23]

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holmes ishe emërtuar nga dy botime britanike dhe amerikane të magazinës FHM si femra më tërheqëse në botë nga viti 1999. Ajo u emërtua si një nga "50 njerzit më të bukur " në vitin 2003;[24][25] dhe në vitin 2005, Njerëzit thanë që ishte një nga dhjetë yjet për veshjen më të mirë në atë vitë.[26]

Në nëntorë të vitit 2008,ishte konfirmuar se ajo do ishte një fëtyre e re për kampin e vërës 2009 për linjat e modës së lartë Miu Miu.[27] Në 2008, Holmes ka filluar një linjë të modës së veshjes së lartë e quajtur Holmes & Yang një kohë të gjatë me stilistin Jeanne Yang.[28]

Në fillim të janarit 2011,ajo u bë fëtyrë e re si Ann Taylor koleksionin Verë 11.[29]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holmes and Tom Cruise together, her hand on his shoulder.
Holmes me Tom Cruise në maj të vitit 2009

Holmes në takimin e saj në Dawson's Creek me yllin Joshua Jackson ne fillim të emisionit tregojnë.[30] Ajo takoi aktorin Chris Klein në vitin 2000. Klein dhe Holmes ishin fejuar në fund të vitit 2003, por në fillim të vitit 2005 ata e përfunduan lidhjen e tyre.[31][32][33][34] Pas disa javësh pasi përfundoi lidhja e saj me Klein, Holmes filloi takimin me aktorin Tom Cruise. Holmes, e cila u emërtua si një Katolike romake,[35] filloi te studjoj Scientology dhe pas kësaj menjëhërë çifti filluan takimin e tyre.[36] Ata u fejuan në Qërshorë të vitit 2005.[37] Më 18 nëntor , të vitit 2006, Holmes dhe Cruise ishin martuar në ceremonin e Scientologist në shekullin e 15−të Odescalchi CastleBracciano, Itali.[3] Aktorët publikë thanë se e kishin bërë martesën e tyre "zyrtare " në Los Angeles pas disa ditësh të ceremonisë Italiane.[38] Vajza e çiftit , Suri, ishte lindur më 18 prill , 2006. Emri i saj ishte nga origjina Persian dhe Hebrew .[39]

Me 29 Qërshor të vitit 2012, Holmes paraqiti kërkesën për divorc nga Cruise në New York pas pesë viteve martesë.[40][41] Pas shpalljes , Holmes kishte frikë se Cruise do ta rëmbente Surin,dhe gjithashtu kishte kërcenime nga Kisha e Scientologëve.[42][43] Me 9 korrik 2012, avokatët e çiftit lajmëruan se çifiti kishte nënshkruar për divorc.[44] Ky ishte divorci i parë për Holmes dhe i treti për Cruise.[45][46] Holmes ka kujdetarinë e Surit.[47]

Pas divorcit nga Cruise, Holmes u kthye ne Kishën Katolike dhe filloi të marrë pjesë në St. Francis Xavier Church.[48]

Çështjet ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të marsit 2011, Holmes ngriti padi për shpifje për $50-million kundër revistës Star nga një histori e cila thuhet se ajo mori drogë.[49] Padia u vendosë më 27 prill ,2011, kur Star shkruajti një falje publike më 6 maj , 2011.[50]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film
Viti Titulli Roli Shënime
1997 Ice Storm, TheThe Ice Storm Libbets Casey Roli i parë profesional
1998 Disturbing Behavior Rachel Wagner MTV Movie Award for Best Breakthrough Performance
Nominuar–Saturn Award për përfermoancën më të mirë nga një aktorë i ri
1999 Go Claire Montgomery
1999 Teaching Mrs. Tingle Leigh Ann Watson Roli i parë kryesor
Nominuar–MTV Movie Award for Best Kiss
Nominuar–Teen Choice Award for Film - Choice Chemistry
2000 Wonder Boys Hannah Green
2000 Gift, TheThe Gift Jessica King
2002 Abandon Katie Burke
2003 Phone Booth Pamela McFadden
2003 Singing Detective, TheThe Singing Detective Nurse Mills
2003 Pieces of April April Burns Nominuar – Satellite Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
2004 First Daughter Samantha Mackenzie
2005 Batman Begins Rachel Dawes Nominuar–Saturn Award for Best Supporting Actress
Nominuar–Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actress
2005 Thank You for Smoking Heather Holloway
2008 Mad Money Jackie Truman
2010 Extra Man, TheThe Extra Man Mary Powell
2010 Romantics, TheThe Romantics Laura Producenti ezekutiv
2011 Don't Be Afraid of the Dark Kim
2011 The Son of No One Kerry White
2011 Jack and Jill Erin Sadelstein Golden Raspberry Award for Worst Screen Couple/Ensemble
Nominuar–Golden Raspberry Award for Worst Supporting Actress
2013 Days and Nights Alex
2014 Miss Meadows Miss Meadows
2014 The Giver Jonas' Mother
2015 Woman in Gold Pam
2015 Mania Days Carla
2015 Underdogs Older Laura
Televizioni
Viti Titulli Roli Shënime
1998–2003 Dawson's Creek Joey Potter Roli kryesor; 128 epioda
Nominuar Teen Choice Award for TV - Choice Actress (1999, 2000, 2001, 2002 & 2003)
2001 Saturday Night Live Host (Herself) Episode: "Katie Holmes/Dave Matthews Band"
2008 Eli Stone Grace Episode: "Grace"
2011 The Kennedys Jackie Kennedy Roli kryesor; 8 episoda
2011 and 2013 How I Met Your Mother Slutty Pumpkin (Naomi)[51] Episode: "The Slutty Pumpkin Returns" and "The Poker Game"
2016 The Kennedys: After Camelot Jackie Kennedy[52] Roli kryesor; 4 episoda
+ Video games
Viti Titulli Roli Shënime
2005 Batman Begins Rachel Dawes Voice

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Katie Holmes". TVGuide.com. Marrë më korrik 8, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Katie Holmes". BuddyTV.com. Marrë më 2012-05-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Cruise, Holmes exchange vows in castle". Toledo Blade. 19 nëntor 2006. Marrë më 2012-07-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Darren Crosdale. Dawson's Creek: The Official Companion. Kansas City, Missouri: Andrews McMeel, 1999. ISBN 978-0-7407-0725-4. 113–114.
 5. ^ Janice Dunn. "Katie Holmes: A girl on the verge". Rolling Stone. Issue 795. September 17, 1998. 44.
 6. ^ Rory Evans. "Extra, extra! Batman star Katie Holmes invites us along to savor the sights and sounds of her brand-new town." InStyle. June 2005. 224–233.
 7. ^ "Katie Holmes to Wed Actor Chris Klein". Toledo Blade. December 31, 2003. D3.
 8. ^ Christopher Borrelli. "Katie Holmes for the Holiday: She Left Toledo With a Big Dream and Returns a Big Star". Toledo Blade. November 22, 1998. G1
 9. ^ a b Judith Newman. "The Last Girl Scout." Allure. v. 13, n. 6. June 2003. 182–189.
 10. ^ a b Andy Mangels. From Scream to Dawson's Creek: An Unauthorized Take on the Phenomenal Career of Kevin Williamson. Los Angeles: Renaissance Books, 2000. ISBN 1-58063-122-3, 177
 11. ^ Cindy Pearlman. "'America's little sister' hits it big." Chicago Sun-Times. August 15, 1999. 3.
 12. ^ Marilyn Johnson and Andrew Southam. "Nice Girls Finish First: So what does it mean that a very nice girl playing a very thoughtful girl has become TV's teen idol? Consider it a good sign." Life. March 1999.
 13. ^ Ray Richmond. "Youth ache 100 episodes: The WB's signature show, 'Dawson's Creek' brings intellect and frankness to the portrayal of young adults." The Hollywood Reporter. April 17, 2002. S1.
 14. ^ Christopher Borrelli. "Life on the Creek Comes to an End." Toledo Blade. May 4, 2003. D1.
 15. ^ Kevin Williamson. "Holmes sweet Holmes." YM. v.46, n.7. September 1998. 114. Archived 2004-12-09.
 16. ^ Adam Rapoport. "Girl, You'll Be A Woman Soon." 200 times GQ. April 2002. 141+.
 17. ^ Christopher Borrelli. "'Dawson's Creek' Runs Too Smoothly: Characters Have Typical Woes But Adult Vocabularies." Toledo Blade. January 18, 1998. TV Week section.
 18. ^ Vanessa Winans. "TV Star Home for Holiday Event: Record Crowd Steps Up for Parade." Toledo Blade. November 29, 1998. A1
 19. ^ Vanessa Winans and David Patch. "Biggest Hit of the Day? Katie Holmes (And Her Mom)." Toledo Blade. November 29, 1998. A11.
 20. ^ Roger Ebert. "Beating Tarantino to a 'Pulp': '94 film shows the way to 'Go'." [1] Chicago Sun-Times. April 9, 1999. 34.
 21. ^ Michael Fleming (13 mars 2003). "'Men' treads carefully into sequel territory". Variety. Marrë më 2009-09-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Stack, Tim (22 tetor 2008). "Katie Holmes on 'Eli Stone': The girl can kick! And act! | PopWatch | EW.com". Entertainment Weekly. Marrë më 2011-09-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Stampa:Str rightmost/ Don't Be Afraid of the Dark on IMDb
 24. ^ People 's "50 Most Beautiful People", May 12, 2003. 93
 25. ^ Teen People "25 Hottest Stars Under 25" June/July 2003.
 26. ^ "Katie Holmes: The Ingenue." People. September 19, 2005. 96.
 27. ^ "High Cal Karl... There Is One Departure... Holmes Confirmed." WWD.com. Marrë më 2009-07-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Katie Holmes Dishes on Her 'Classics With a Twist' Clothing Line". Stylenews.peoplestylewatch.com. 24 qershor 2010. Marrë më 2011-07-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Katie Holmes, New Face of Ann Taylor" January 12, 2011, WWD
 30. ^ Ravitz, Justin (25 shtator 2012). "Katie Holmes: Joshua Jackson Was "My First Love"". UsMagazine.com. Marrë më gusht 3, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Katie: Dating, Not Engaged." Toledo Blade. September 8, 2001. D3
 32. ^ "Katie Holmes to Wed Actor Chris Klein." Toledo Blade. December 31, 2003. D3
 33. ^ Joey Bartolomeo. "Katie & Chris: The Wedding's Off!" Arkivuar 23 nëntor 2005 tek Wayback Machine Us Weekly. Issue 527. March 21, 2005. 52–3
 34. ^ Ian Daly. "Chris Klein: Hollywood's perpetual prom king is enjoying his post-Katie bachelorhood just fine, thank you." Details. November 2005. 88–91.
 35. ^ Katie Holmes's New Friend Raises Eyebrows. People. June 16, 2005. Retrieved 2008-01-29.
 36. ^ Stephen M. Silverman. Katie Holmes Says She's Studying Scientology. People. June 14, 2005. Retrieved 2008-01-29.
 37. ^ Wilson, Nancy; Silverman, Stephen M. (17 qershor 2005). "Tom Cruise & Katie Holmes Engaged". People. Marrë më gusht 3, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Maria Sanminiatelli. "Now they are one : The TomKat is officially united at long last". Orlando Sentinel. November 19, 2006. A2.
 39. ^ Leovy, Jill (19 prill 2012). "Girl Is Born to Stars Holmes, Cruise". Los Angeles Times. ff. B3. Marrë më 2012-07-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Tom Cruise, Katie Holmes to divorce". CNN Entertainment. 29 qershor 2012. Marrë më 2012-06-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Heyman, J.D. "Tom Cruise and Katie Holmes Are Divorcing". People Magazine. Marrë më 2012-06-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ C.J. Sullivan, Ian Mohr and Larry Celona (2 korrik 2012). "Katie's Cruise kidnap fear as 'Scientology' goons eye building". New York Post. Marrë më 2012-07-02. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Azi Paybarah (2 korrik 2012). "Councilman on Katie Holmes 'thugs': 'We don't allow people to be harassed in New York City'". Capital New York. Marrë më 2012-07-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Duke, Alan (10 korrik 2012). "Tom Cruise, Katie Holmes settle divorce". CNN. Marrë më 2012-07-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Tom Cruise, Katie Holmes split after five years of marriage: 'Tom is very saddened,' says actor's rep". omg! by Yahoo. 29 qershor 2012. Marrë më 2012-07-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ NY Daily News (30 qershor 2012). "Marriage Impossible, Tom, Katie Split". Daily News. New York. Marrë më 2012-06-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Katie Holmes 'gets primary physical custody of Suri'". The Times Of India. 10 korrik 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Katie Holmes Returns To Catholic Church". Huffington Post. Marrë më 18 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Holmes files a $50 million libel lawsuit". Rte.ie. 2 mars 2011. Marrë më 2011-07-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Keith Staskiewicz. "'Star' magazine apologizes to Katie Holmes for headline". Entertainment Weekly. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Oldenburg, Ann (23 shtator 2011). "'Office' manager revealed; Katie Holmes is 'slutty pumpkin'". USA Today. Marrë më 2011-09-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ http://www.people.com/article/katie-holmes-reprises-jackie-kennedy-role

Lexime për më tepër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Graham Brough. "Honey Loon: Tom takes Scientologist Best Man away to Maldives." Daily Mirror (London). November 20, 2006. 4.
 • "Cheers and Jeers." TV Guide. Issue 2516. v. 49, n. 24. June 16, 2001.
 • Joanna Connors. "How do you raise a daughter like Katie?" The Plain Dealer (Cleveland, Ohio). November 2, 2003. J9.
 • Roberta De Boer. "Toledo turns its attention to new breed of 'TomKat'." Toledo Blade. June 2, 2005. B1.
 • Roger Ebert. "Blanchett the key to 'Gift'." Chicago Sun-Times. January 19, 2001. 29.
 • Roger Ebert. " Call waiting; 'Phone Booth' a slick thriller." Chicago Sun-Times. April 4, 2003. 29.
 • Renee Graham. "Sure, They're In Love—With Publicity." The Boston Globe. May 24, 2005. C1.
 • Toby Harnden. "Scientology minder prompts Katie Holmes through first big interview". The Sunday Telegraph. July 10, 2005. 29.
 • Mireya Navarro. "I Love You With All My Hype." The New York Times. May 22, 2005. Sec. 9, p. 1.
 • Philip Recchia. "Scientology 'Princess" Is A Spooky Shadow on Kooky Katie." New York Post. June 19, 2005. 4.
 • Ray Richmond. "When love is just part of the marketing plan." The Hollywood Reporter. May 10, 2005. 15.
 • Richard Roeper. "Admit it, you're curious: Is Tom Cruise nuts or what?" Chicago Sun-Times. June 7, 2005. 11.
 • Reuters. "Cruise baby name puzzles Israelis". MSN April 23, 2006. (accessed 2006-04-25).
 • Kyle Smith. "Roman Ha-ha day: Why Everyone Thinks Katie & Tom Are a Joke." New York Post. April 30, 2005. 27.
 • Ryan E. Smith. "Baby frenzy begins: Katie Holmes and Tom Cruise are expecting their first child together." Toledo Blade. October 6, 2005. E11.
 • Holly Sorenson. "Katie Holmes." US. May 1998. 64-5.
 • Anne Thompson. "Cruise vs. Pitt: a tale of two PR strategies." The Hollywood Reporter. June 10, 2005. 2.
 • "Tom cult 'minder' for Katie." The Sun (London). June 15, 2005. 3.
 • Debra Wallace. "Katie Holmes Heats Up." Cosmopolitan. v. 233, n. 4. October 2002. 200-203.
 • Steve Weizman. "Name of celebs' baby bemuses Israelis." Chicago Tribune. April 24, 2006. 4.
 • Mike Wilkinson and James Drew. "Toledo-area coin dealer counted on GOP ties to bolster business." Toledo Blade. May 15, 2005. A1.
 • Simon Wright. "You're invited to Tom & Katie's wacky wedding: They take Scientology vows but mayor says the wedding isn't legal." Sunday Mirror (London). November 19, 2006. 2.

Linka ekstra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:MTV Movie Award for Best Breakthrough Performance