Jump to content

Konstansi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Constans II
E ëmaGregoria

Konstansi II [a] (Greek , Kōnstas ; 7 nëntor 630-15 July 668), me nofkën "Bearded" (ὁ Πωγωνάτος; ho Pogonatos), ishte perandor i Perandorisë Bizantine nga 641 në 668. Ai ishte perandori i fundit që shërbeu si konsull, në 642.[5][6] Constans është një nofkë që i është dhënë Perandorit, i cili ishte pagëzuar Flavius Heraclius ( Flavios Herakleios ) dhe mbretëroi zyrtarisht si "Konstandin". Nofka u vendos në tekstet bizantine dhe është bërë standard në historiografinë moderne.

Jeta e hershme dhe mbretërimi si bashkë-perandor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konstans ishte djali i Konstandinit III dhe Gregoria.[7] Pas vdekjes së babait të Kostandinit III Herakliu, Konstandini vendosi me e tij gjysmë-vëllai Heraklonas nëpërmjet martesës së dytë Herakliu 'në Martina. Për shkak të zërave se Heraklonas dhe Martina helmuan Kostandinin III, Konstansi II u emërua bashkë-perandor. Më vonë po atë vit, xhaxhai i tij u rrëzua nga gjenerali Valentinus, një nga gjeneralët më të besuar të Herakliut, dhe Konstansi II u la si perandor i vetëm.

Konstansi i detyrohej ngritjes së tij në fron një reagimi popullor kundër xhaxhait të tij dhe mbrojtjes së ushtarëve të udhëhequr nga gjenerali Valentinus. Megjithëse perandori i parakohshëm iu drejtua senatit me një fjalim duke fajësuar Heraklonas dhe Martina për eleminimin e babait të tij, ai mbretëroi nën një regjencë senatorësh të udhëhequr nga Patriarku Paul II i Kostandinopojës. Në 644 Valentinus u përpoq të merrte pushtetin për veten e tij, por dështoi.

Si perandor i vetëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën Constans, Bizantinët u tërhoqën plotësisht nga Egjipti në 642, dhe Kalifi Osman filloi sulme të shumta në ishujt e Mesdheut dhe Detit Egje . Një flotë bizantine nën admiralin Manuel pushtoi përsëri Aleksandrinë në 645, dhe Aleksandriët e përshëndetën atë si një çlirimtar, pasi kalifati vendosi taksa më të rënda dhe tregoi më pak respekt për fenë e tyre. Sidoqoftë, Manuel humbi kohën dhe popullaritetin e tij në plaçkitjen e fshatrave, dhe përfundimisht ushtria arabe arriti ta detyrojë atë të nisë për në shtëpi.[8] Situata u ndërlikua nga kundërshtimi i dhunshëm ndaj Monothelitizmit nga kleri në perëndim dhe rebelimi i lidhur me Ekzarkun e Kartagjenës, Gregory Patrician. Ky i fundit ra në betejë kundër ushtrisë së Kalifit Uthman dhe rajoni mbeti një shtet vasal nën Kalifat derisa shpërtheu lufta civile dhe sundimi perandorak u rivendos përsëri.

Perandoria Bizantine në 650 nën Konstansin II
Heksagrami i Konstansit II

Konstans u përpoq të drejtonte një vijë të mesme në mosmarrëveshjen e kishës midis Ortodoksisë dhe Monothelitizmit duke refuzuar të ndiqte asnjërën dhe duke ndaluar diskutimin e mëtejshëm të natyrave të Jezu Krishtit me dekret në 648 (Lloji i Konstantëve). Natyrisht, ky kompromis live-and-le-live kënaqi pak pjesëmarrës pasionantë në mosmarrëveshje.

Ndërkohë, përparimi i Kalifatit vazhdoi pa u ndalur. Në 647 ata hynë në Armeni dhe Kapadoki dhe pushtuan Cezarea Mazaca.[9] Në të njëjtin vit, ata sulmuan Afrikën dhe vranë Gregorin.[10] Në 648 arabët sulmuan në Frigji, dhe në 649 ata filluan ekspeditën e tyre të parë detare kundër Kretës. Një ofensivë të madhe arabe në Kilikisë dhe Isauria në 650-651 detyroi perandorin të hyjë në negociata me guvernatorin e kalifit Uthman së Sirisë, Muawias. Armëpushimi që pasoi lejoi një pushim të shkurtër dhe bëri të mundur që Konstans të mbahej në pjesët perëndimore të Armenisë.

Në 654, megjithatë, Muaviyah rinovoi sulmet e tij nga deti, duke plaçkitur Rodos. Konstans udhëhoqi një flotë për të sulmuar muslimanët në Phoinike (jashtë Lycia ) në 655 në Betejën e Masts, por ai u mund: 500 anije bizantine u shkatërruan në betejë, dhe vetë Perandori pothuajse u vra. Beteja në det ishte aq shkatërruese sa perandori shpëtoi vetëm duke shkëmbyer rroba me një nga njerëzit e tij.[11] Para betejës, thotë kronisti Theophanes Rrëfimtari, Perandori ëndërronte të ishte në Selanik; kjo ëndërr parashikoi humbjen e tij kundër arabëve sepse fjala Thesalonikas është e ngjashme me fjalinë "thes allo niken", që do të thotë "i dha fitoren një tjetri (armikut)". Kalifi Osman u përgatit për të sulmuar Kostandinopojën, por ai nuk e zbatoi planin, pasi Fitna e parë shpërtheu në 656.

Një monedhë tremissis e Constans II Pogonatos

Në vitin 658, me kufirin lindor nën një presion më të vogël, Konstansi mundi sllavëtBallkan, duke rivendosur përkohësisht një nocion të sundimit bizantin mbi ta dhe rivendosi disa prej tyre në Anadoll (rreth 649 ose 667). Në 659 ai bëri fushatë shumë në lindje, duke përfituar nga një rebelim kundër Kalifatit në Media. Në të njëjtin vit ai përfundoi paqen me arabët.

Tani Constans mund t'i drejtohej edhe një herë çështjeve të kishës. Papa Martin I kishte dënuar si monotelizmin ashtu edhe përpjekjen e Constans për të ndaluar debatet mbi të në Këshillin Lateran të vitit 649. Tani Perandori urdhëroi Ekzarkun e tij të Ravenës të arrestonte Papën. Olimpi ekzark u shfajësua nga kjo detyrë, por pasardhësi i tij, Theodore I Calliopas, e kreu atë në 653. Papa Martin u soll në Kostandinopojë dhe u dënua si kriminel, duke u internuar përfundimisht në Cherson, ku vdiq në 655.

Konstansi u frikësua gjithnjë e më shumë se vëllai i tij më i vogël, Theodosius, mund ta rrëzonte atë nga froni; ai e detyroi Theodosius të merrte urdhra të shenjtë dhe më vonë e vrau atë në 660. Djemtë e Konstansit, Konstandini, Herakliu dhe Tiberi ishin lidhur në fron që nga vitet 650. Sidoqoftë, pasi tërhoqi urrejtjen e qytetarëve të Kostandinopojës, Constans vendosi të linte kryeqytetin dhe të transferohej në Sirakuzë në Sicili.

Gjatë rrugës, ai u ndal në Greqi dhe luftoi me sukses sllavët në Selanik. Pastaj, në dimrin e 662-663, ai bëri kampin e tij në Athinë.[12]

Nga atje, në 663, ai vazhdoi në Itali. Ai nisi një sulm kundër Dukatit Lombard të Beneventos, i cili më pas përfshiu pjesën më të madhe të Italisë Jugore . Duke përfituar nga fakti që mbreti Lombard Grimoald I i Beneventos ishte angazhuar kundër forcave franke nga Neustria, Constans zbarkoi në Taranto dhe rrethoi Lucera dhe Benevento . Sidoqoftë, ky i fundit rezistoi dhe Constans u tërhoq në Napoli. Gjatë udhëtimit nga Benevento në Napoli, Constans II u mund nga Mitolas, Konti i Capua, pranë Pugna. Konstans urdhëroi Saburrus, komandantin e ushtrisë së tij, të sulmonte përsëri Lombardët, por ai u mund nga Beneventani në Forino, midis Avellino dhe Salerno.

Në vitin 663 Konstansi vizitoi Romën për dymbëdhjetë ditë - perandori i vetëm që shkeli në Romë për dy shekuj - dhe u prit me nder të madh nga Papa Vitalian (657–672). Megjithëse në miqësi me Vitalian, ai hoqi ndërtesat, përfshirë Panteonin, zbukurimet e tyre dhe bronzin për t'u çuar përsëri në Kostandinopojë, dhe në 666 shpalli Papën e Romës që nuk kishte juridiksion mbi Kryepeshkopin e Ravenës, pasi ai qytet ishte selia e ekzarkut, përfaqësuesit të tij të drejtpërdrejtë. Lëvizjet e tij të mëvonshme në Kalabri dhe Sardenjë u shënuan me zhveshje të mëtejshme dhe kërkesë për haraç që tërbuan subjektet e tij italiane.

Monedhë e Kalifatit Rashidun me figurën e Konstansit II që qëndron përballë, duke mbajtur staf me majë të kryqëzuar dhe kryqëzues globus. Lloje pseudo-bizantine. Goditi rreth 647-670.

Sipas Warren Treadgold, temat e para u krijuan midis 659 dhe 661, gjatë sundimit të Konstansit II.[13]

Vdekja dhe vazhdimësia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 korrik 668,[14] u vra në banjë e tij nga e tij Chamberlain, sipas Theophilus e Edesa, me një kovë. Djali i tij Kostandini e pasoi atë si Kostandini IV. Një uzurpim i shkurtër në Sicili nga Mezezius u shtyp shpejt nga perandori i ri.

Rekordi në burimet kineze

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Një solidus (monedhë) e Konstansit II që u pre në Kartagjenë .
643 e.s. Chang'an . Takimi i ambasadorëve të Konstans II me perandorin Tang Taizong . Tema e negociatave ishte vonesa e ngarkesave në Rrugën e Mëndafshit për shkak të konfliktit fisnor në Khaganate Turke Perëndimore, e cila ishte përgjegjëse për sigurinë e mallrave në Rrugën e Mëndafshit. Për të rivendosur rendin, Tai-Tsung mbështeti zgjedhjen e kreut të kaganate khan Irbis dhe ishte e nevojshme të informoheshin autoritetet e Perandorisë Bizantine, e cila ishte marrësi kryesor i mallrave.

Historitë dinastike kineze të Librit të Vjetër të Tang dhe Librit të Ri të Tang përmendin disa ambasada të bëra nga Fu lin (拂 菻), të cilat i barazuan me Daqin ( Perandoria Romake ).[15] Këto janë regjistruar se kanë filluar në vitin 643 me një ambasadë të dërguar nga mbreti Boduoli (波 多 Const, Constans II Pogonatos) te Perandori Taizong i Tang, duke mbajtur dhurata të tilla si xhami i kuq dhe gurët e çmuar të gjelbër. Kontaktet e tjera raportohen se po ndodhin në 667, 701 dhe ndoshta 719, ndonjëherë përmes ndërmjetësve të Azisë Qendrore.[16][verifiko burimin] Këto histori gjithashtu regjistrojnë se arabët ( Da shi大 食) dërguan komandantin e tyre "Mo-yi" ( kinezisht: 摩 拽 伐 P, Pinyin : Mó zhuāi fá zhī ), për të rrethuar kryeqytetin bizantin, Kostandinopojën, dhe i detyroi bizantinët t'u paguajnë haraç.[15] Ky komandant arab "Mo-yi" u identifikua nga historiani Friedrich Hirth si Muawiyah I (r. 661-680), guvernatori i Sirisë para se të bëhej kalifi Umajad.[15] Të njëjtat libra gjithashtu e përshkruanin Kostandinopojën në disa detaje se kishte mure masive graniti dhe një orë uji të montuar me një statujë të artë të njeriut.[15] Historiani bizantin Theophylact Simocatta, duke shkruar gjatë sundimit të Heraklius (r. 610–641), transmetoi informacione për gjeografinë e Kinës, kryeqytetin e saj Khubdan ( turqishtja e vjetër : Khumdan, dmth. Chang'an ), sundimtari i tij aktual Taisson emri i të cilit nënkuptonte " Biri i Zotit " (kinezisht: <i id="mw7g">Tianzi</i> ), dhe në mënyrë korrekte vuri në dukje ribashkimin e tij nga Dinastia Sui (581–618) siç ndodhi gjatë mbretërimit të Maurice, duke vënë në dukje se Kina kishte më parë u ndanë politikisht përgjatë lumit Yangzi nga dy kombe ndërluftuese.

Nga gruaja e tij Fausta, një vajzë e patricianit Valentinus, Constans II kishte tre djem:

 • Konstandini IV, i cili e pasoi atë si Perandor
 • Heraklius, bashkë-perandor nga 659 në 681
 • Tiberius, bashkë-perandor nga 659 në 681
 • Lista e perandorëve bizantinë 

 

 • Profili i Konstans II në Prosopografinë e Botës Bizantine .
Stampa:S-houStampa:S-offStampa:S-vac
Titujt udhëheqës
Parardhësi 
Heraklonas
Byzantine Emperor
641–668
with Constantine IV (654–685)
Heraclius (659–681)
Tiberius (659–681)
Pasardhësi 
Constantine IV
Consul of the Roman Empire
642

Stampa:S-vac

 1. ^ a b Foss 2005, ff. 93–94.
 2. ^ Biermann 2009, f. 537.
 3. ^ Moosa 2008.
 4. ^ Widdowson 2009.
 5. ^ JSTOR: The Last Consul: Basilius and His Diptych
 6. ^ JSTOR: The Iranian Factor in Byzantium during the Reign of Heraclius
 7. ^ Bury 1889.
 8. ^ Treadgold, Warren. (1997). A History of the Byzantine State and Society. Stanford University Press. p. 312
 9. ^ Browning 1992.
 10. ^ Pringle 1981.
 11. ^ Bennett, Judith M. (20 janar 2010). Medieval Europe: a short history (bot. 11th). McGraw-Hill. fq. 70. ISBN 9780073385501. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Cheetham, Nicolas. Mediaeval Greece. New Haven: Yale University Press, 1981.
 13. ^ Warren Treadgold, Byzantium and Its Army 284–1081 (Stanford: Stanford University Press, 1995). pp. 23-25;72-3.
 14. ^ Grierson, Philip; Mango, Cyril; Ševčenko, Ihor (1962). "The Tombs and Obits of the Byzantine Emperors (337–1042)". Dumbarton Oaks Papers. 16: 49–50. doi:10.2307/1291157. ISSN 0070-7546. JSTOR 1291157. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c d Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura halsall 2000
 16. ^ Mutsaers, Inge (2009). Marlia Mundell Mango (red.). Byzantine Trade, 4th–12th Centuries. Marrë më 2016-09-10. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>